Özet Yılanların Öcü Romanının Kısa Özeti

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Demir tarafından 22 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. yılanların öcü kitap özeti fakir baykurt

  Fakir Baykurt tarafından 1954 yılında kaleme alınan Yılanların Öcü romanında köy hayatı anlatılıyor ve olaylar Karataş köyünde geçiyor. Romanın özetini paylaşmadan önce romanda yer alan kahramanlara yer vermek istiyorum.
  Yılanların Öcü romanında yer alan karakterler şunlardır:
  Irazca
  Kara Bayram (Irazca'nın oğlu)
  Deli Haceli
  Haçça (Irazca'nın gelini)
  Fatma (Haceli'nin karısı)
  Kaymakam
  Muhtar
  Ahmet ve Şerife (Irazca'nın torunları)

  Romanda yer alan karakterlerin isimleri bu şekilde. Romanın özeti:
  Irazca, oğlu Kara Bayram, gelini ve torunları ile Karataş köyünde yaşamaktadır. Evleri çok nemli olduğu için Deli Haceli ile karısı Irazca'nın evinin önüne bir ev yaparlar.
  Bu sırada köye kaymakamın geleceği şeklinde bir haber alınır. Bu nedenle çeşitli hazırlıklar yapılmaya başlar. Deli Haceli Kara bayramın kuzusunu çalmak için bir plan yapar. Köyün muhtarı da ona destek olur, Kara Bayram’ın hem kuzusunu çaralar hem de üstüne falakaya yatırıp döverler. Bunu gören Irazca öfkelenir ve intikam almaya karar verir. Deli haceli’nin yeni yapmaya başladığı evin temellerini doldurur. Oğlu da kerpiçleri kırıp parçalar. Sabah bunu gören Deli Haceli çok sinirlenir ve Haçça’ya taş atar. O sırada hamile olan kadın düşük yapar. Irazca bunun üzerine gidip kaymakamın yolunu bekler. Kaymakamı köye ulaşmadan karşılayıp ona olanları anlatır ve hakkının verilmesi için yardımcı olmasını ister. Kaymakam onu haklı bulur ve köye ulaştığında muhtardan Irazca’nın hakkın ı vermesini talep eder. Muhtar korkup hemen Deli Haceli’ye olan desteğini keser. Kara bayram’la diyaloga giren muhtar olayı çözmeye çalışır. Ancak Kara Bayram ikna olmaz ve gidip dava açacağını söyler. Bu sırada Kara Bayram ve Fatma arasında ilişki vardır ve Haceli’nin bundan haberi yok.