Yön Nedir Nasıl Bulunur

Konusu 'Web Sözlük' forumundadır ve Lavinia tarafından 4 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Yön Nedir Nasıl Belirlenir

  Herhangi bir şeyin yüzlerinin baktığı taraf. Coğrafi yönler, dünya üzerindeki yer ve varlıkların konumunu tanımlamakta kullanılan, dünyanın kutupları baz alınarak oluşturulmuş terimlerdir. Başlıca dört coğrafi yön vardır Kuzey, güney, doğu ve batı. Bunlara aynı zamanda ana yönler denir.
  Ana yönler arasında kalan yönleri tanımlamak için ara yönler oluşturulmuştur. Bunlar, kuzeydoğu, güneydoğu, kuzeybatı ve güneybatıdır. Daha hassas bir tanım gerektiğinde ara yönlerin ana yönlere yakınlığına bağlı olarak ikincil ara yönler kullanılabilir. Bunlar kuzeyden başlayarak saat yönünde kuzey-kuzeydoğu, doğu-kuzeydoğu, doğu-güneydoğu, güney-güneydoğu, güney-güneybatı, batı-güneybatı, batı-kuzeybatı ve kuzey-kuzeybatıdır.

  Yön nasıl bulunur

  Yön bulma aracı pusuladır. Pusulanın yokluğunda başka aletlerle de yönler bulunabilir. Yön ağaçtaki yosunlar, güneş, kutup yıldızı ve karınca yuvaları ile de bulunabilir.

  Haritaların yukarı kısmı daima kuzeyi, aşağısı güneyi gösterir. Yüz haritaya çevrildiğinde sağı doğu, solu ise batı tarafı gösterir.

  Güneşe bakarak da yönler kabaca tahmin edilebilir. Güneş doğudan doğar, batıdan batar. Sabah ile öğle arasında güneş doğu ile güney arasındadır. Mesela saat 10.00 civarında yüzümüzü güneşe çevirdiğimizde yönümüz güneydoğudur. Öğleden sonra ise güneş güney ile batı arasında bulunur. Geceleyin yıldızlar görülebiliyorsa kutup yıldızı yardımıyla da yönler bulunabilir. Kutup yıldızı tam kuzeyde bulunan ve diğer takım yıldızlardan parlak olan bir yıldızdır. Yüzü kutup yıldızına çevirince ön tam kuzey, arka güney, sağ doğu, sol batı olur.

  Şehirlerde yön bulmak daha kolaydır. Minarelerin şerefe kapıları kıbleye doğru yapılmıştır. Karıncalar da yuvalarının girişini kuzeyden esen rüzgarlardan korumak için güneye çevirmişlerdir. Aynı sebepten bazı ağaçlar da güneye doğru eğik dururlar.