Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nin Dağılması

Konusu 'Tarih konu anlatımı' forumundadır ve Suga tarafından 4 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Suga

  Suga Süper moderatör Yönetici

  Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nin Dağılması
  -Birinci Dünya Savaşı sonrası 1919 Paris Antlaşması gereğince Sırp, Hırvat ve Slovenlerden oluşan Yugoslavya Krallığı kuruldu.

  -İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Yugoslavya, Alman işgaline uğramış ve Nazi yanlısı büyük Hırvatistan Devleti kurulmuştur,

  1945’teki seçimlerde başarılı olan General Tito, altı federe devletten oluşan YUGOSLAVYA FEDERAL HALK CUMHURİYETİ’ni kurmuştur.

  Yugoslavya; Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya, Bosna – Hersek, Karadağ ve Makedonya federe devletleriyle Voyvodina ve Kosova özerk bölgelerinden oluşmuştur.

  Yugoslavya devlet başkanı Tito’nun politikaları sosyalist Doğu Bloğu’nun ekonomik örgütü “COMECON” ile anlaşmazlık çıkmasına ve Sovyetler ile Yugoslavya’nın arasının açılmasına yol açmıştır.

  Yugoslavya bu dönemde Doğu-Batı arasında dengeli bir ilişki kurmaya çalışmış, “Bağlantısızlar Grubu’na” katılmış ve bu grupta lider ülke olarak ön plana çıkmıştır.

  Tito’nun 1980’de ölümünden sonra Yugoslavya’yı oluşturan altı federe devlet başkanının Yugoslavya’yı dönüşümlü olarak yönetmesi belli bir süre istikrarın korunmasına yol açmıştır.

  Yugoslavya’nın Dağılma Sürecine Girmesinin Nedenleri

  1980 Dünya Ekonomik Buhranı’nın Yugoslavya ekonomisini olumsuz etkilemesi
  Ülkedeki enflasyon oranının hızla yükselmesi
  Federe Cumhuriyetler arasındaki ekonomik farklılıklar
  Aşırı milliyetçi hareketlerin yaygınlaşması

  1991-1995 tarihleri arasında Slovenya, Hırvatistan, Makedonya ve Bosna- Hersek Yugoslavya Federasyonu’ndan ayrılarak bağımsız olmuşlardır.

  Federe Cumhuriyetleri’nin bağımsızlık faaliyetleri üzerine 27 Nisan 1992’de Sırbistan- Karadağ bir araya gelerek “Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti”ni yani Küçük Yugoslavya’yı kurmuşlardır.

  Yeni federe devlet Sırbistan’a bağlı Kosova ve Voyvodina özerk bölgelerini de devlet içerisine almıştır.

  3 Haziran 2006’da Karadağ referandumla bağımsız olmuş, Kosova’da 17 Şubat 2008’de bağımsızlığını ilan ederek Sırbistan’dan ayrılmıştır.