Yumurta Alerjisi Nedir Belirtileri Nelerdir

Konusu 'Güncel bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 9 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Yumurta Alerjisi Nedir

  Gıda maddelerine karşı alerjik tepkiler vücudun yiyecekteki bazı proteinlere alerjik tepki göstermesinden kaynaklanmaktadır. Yumurta alerjisi çocuklarda görülen en yaygın gıda maddesi alerjilerinden birisidir. Bazıları yumurtanın en ufak miktarına bile çok şiddetli şekilde tepki göstermektedir. Bazıları ise ağır rahatsızlıklara neden olmayan hafif derecede tepkiler göstermektedir. Yumurta ve gıda maddesi alerjisi yetişkinlere nispeten çocuklarda daha yaygındır. Bir çokları küçük yaşlarda yumurta alerjisinden kurtulmuş olur ancak bazıları yetişkin yaşlarda da yumurtaya karşı tepki göstermeye devam edebilir. Gıda maddesi alerjisi olan çocukların çoğu birden fazla gıda maddesine tepki gösterir ancak yumurta alerjisi sadece tek başına görülür. Beslenmenin sağlıklı ve dengeli olabilmesi içinkesilmesi gereken önemli gıda maddelerinin yerine iyi alternatifler ve telafiler bulmak gereklidir.

  Yumurta alerjili kişilerde yumurta hangi tepkilere sebep olur?
  Yumurta alerjili kişilerin yumurta yediği veya yumurta içeren yiyecekler yediği zaman görülen tepkiler kişiden kişiye değişmektedir. Bunlara örnek olarak ishal mide ağrısıkurdeşen astım egzamanın azması solunum sorunları/astım ve alerjik şok verilebilir.

  Kişi neye tepki gösterir?
  Tepkiye sebep olan yumurta proteinleridir. Bunlar hem yumurta akında hem de yumurta sarısında bulunur. Bazı yumurta alerjili kişiler kızartılmış yumurta kokusu ve haşlanmış yumurta buharından dolayı astım ve/veya alerjik nezle belirtileri ile tepki gösterirler. Bazengözleme kızartmalarından (yumurta ve süt alerjen buharı) gelen kokular tek başına alerjik tepkiyi tetiklemeye yeterli olabilir.

  Yumurta alerjisi nasıl tedavi edilir?
  Gıda maddesi alerjisi alerjiye sebep olan yiyeceklerin besinden çıkarılması ile tedavi edilir.

  Yumurta nerede bulunur?
  Yiyeceklerdeki yumurta yumurta akı yumurta sarısı yumurta tozu mayonez ve ovalbumin olarak etiketlerde belirtilir.

  Yumurta içeren gıda maddelerine örnek olarak kekler bisküvit soslar remoulade mayonez hardal spageti makarna gofre gözlemeler çikolata dolu tatlılar değişik makarna türleri çikolatalar ekmekli yiyecekler ve gratinler verilebilir. Bu nedenle kişinin gıda maddelerini yemeden önce etiketteki malzeme listesini iyice okuması gerekir. Gıda maddeleri yönetmeliklerine göre yumurta katılmış bütün ürünlerin malzeme listesinde bu belirtilecektir.

  MMR gibi bazı aşılar tavuk embriyonundan geliştirilmiştir ancak aşı genelde yumurta alerjili kişilerde tepkiye neden olmaz. Grip aşısı gibi diğer aşılara tavuk yumurtası bulaşmış olabilir. Bu nedenle yumurta alerjisi olan kişilerin bu tür aşılara tepki göstermedikleri tespit edilmeden bu aşıları kullanmaması lazımdır. Bu alandaki uzmanlar yumurta alerjili çocukların sağlık ocağında güvenli şekilde aşılanabileceğini belirtmektedir. Ancak alerjili kişilerin aşısının doktor kontrolü altında yapılması tavsiye edilir.

  Yumurta alerjisi olan kişiler neler yiyebilirler?
  Yumurta besin dolu bir yiyecektir ancak besin yönünden iyi alternatifler mevcuttur. Kek bisküvit tüketime hazır yiyecekler ve benzeri ürünlere sınırlamalar getirdiği için yumurta alerjisi herşeyden önce günlük bir mücadeledir. Yumurta fırın ürünleri için önemli özelliklere sahiptir. Çok iyi bağlama özelliği vardır ve kabartmaya katkısı olur.

  Yumurta telafileri su ile karıştırılmalı ve kullanılmadan önce iyice çırpılmalıdır. Çoğu zamanlarda daha fazla kabartma tozu veya sodyum bikarbonat kullanılması etkili ve ucuz telafi olarak görülebilir. 1 adet yumurta yerine 1 kaşık kabartma tozu kullanılabilir.

  Tatlılar yerine çilekler ve meyveler iyi alternatiflerdir. Çikolata soslarının ve jölelerin bir çoğu yumurta içermez. Dondurulmuş şerbet de en basit tatlılar arasındadır. Ancak şerbetin yumurta içerebileceğine dikkat edin.

  Yumurta alerjisi kimlerde görülür?
  Gıda maddesi alerjisi genelde 2 aylık küçük çocuklarda yaygındır ve genelde 4-5 yaşlarında kaybolur. Bazılarında 6-7 yaşlarına kadar devam eder. Yumurta alerjisinin gençlerde ve yetişkinlerde görülmesi nadirdir.

  Gıda maddelerinin etiketlemesi:
  Bazı gıda maddeleri "yumurta kalıntıları içerebilir" şeklinde etiketlenir. Bu gıda maddesinin hazırlanmasında yumurtanın kullanıldığı anlamına gelmez ama ürünün imalat esnasında yumurta kalıntıları ile teması olduğu anlamına gelir. Yumurta alerjili birçok kişi çok az miktardaki yumurtaya tepki göstermez ve “kalıntıları içerebilir” etiketli ürünleri yiyebilir. Herkesaile doktoruna danışarak alerjisinin ağırlık derecesini tespit etmeli ve buna göre kalıntı içeren ürünleri tüketip tüketemiyeceğini bilmelidir.