Yumuşama Dönemi Politikaları Konu Anlatımı

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Suga tarafından 19 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Suga

  Suga Süper moderatör Yönetici

  Yumuşama Dönemi Politikaları Konu Anlatımı
  ABD’nin Detant (Yumuşama) Dönemi Politikası:

  Berlin Buhranı (1958) sonrası doğu bloku ile ilişki kurulmaya başlandı. 1959 senesinde Amerika Başkanı Einsenhower ile SSCB Başkanı Kruşçev Camp David’de görüştü. Bu tarihten sonra Amerika, Sovyetler ile sıkıntıları görüşerek çözme yöntemini güttü. Nükleer silahların sınırlandırılması amaçlı emek sarfetti. Detant dönemi ve ardından bazı vakitler SSCB ile çıkarları çatışsada bu siyasetinde vazgeçmedi. ( Küba Krizi, Berlin Buhranı, Ortadoğudaki çıkar çatışması, Vietnem Savaşı vb )

  Diğer yandan NATO’da öncülüğünü aynı ritimde devam ettirirken, Doğu blokunda çözülme başlatabilmek amaçlı bloktan kopmaya uygun devletlerle yakınlaşmaya çalıştı. ( Çin benzeri )

  SSCB’nin Detant Dönemi Politikası:

  Sovyetlerde bu dönemde detant politikasının gereklerini mahaline getirdi. Problemlerin görüşme ile halledilmesi , nükleer silahların azaltılması ile ilgili emek sarf etti. Vesile buldukça etki sahasını genişletmeye çalışmaktanda kaçınmadı. Afganistan’ı işgali bu duruma en iyi örnektir.

  Çin’in Detant Dönemi Politikası:

  Çin’in dış siyasette detant politikası takip etmesinin nedenleri:
  1. Sovyetler’in baskısında arınmak istemesi
  2. Japonya’yı tesirsiz duruma getirmek istemesi.
  3. Uluslararası sahada politik yalnızlıktan arınmak istemesi.

  Bu vaziyetten faydalanmaya çalışan Amerika Birleşik Devletleri, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ile Çin’in yakınlaşmasını engellemek amaçlı uluslararası sahada Çin’i destek vermeye başladı. Amerika Birleşik Devletleri’nin Vietnam’dan askeri gücünü çekmesi ile hepten gelişen ilişkiler, Amerika Birleşik Devletleri’nin Çin’in BM’e üye olmasına destek vermesiyle zirveye erişti .

  Ping – Pong Diplomasisi: Japonya’da dünya şampiyonasına dahil olan Amerikan Masa Tenisi Takımı, 1971 senesinde Çin’e çağrı edildi. 7 batılı gazeteciye de giriş vizesi verildi. Masa tenisi takımı 14 Nisan 1971’de Çin Başabakanı tarafından kabul edildi. Benzer zaman başkan Nixon, 20 senedir Çin’e karşın tatbik edilen ticari amborgayı kaldırdı. Başkan Nixon, 1972’de Çin’i ziyaret etti.