Zeka Nedir?

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 14 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici


  Zeka

  Zeka, Kavram ve algıların yardımıyla soyutlar ve somutlar nesneleri olarak ayrılır. Zihinsel olarak işlevlerin uyumluluk şekilde bir amacına yönelik olarak kullanılır. Zekanın farklılıkları tanımları olmasına rağmen karşılık ilişkinleri kuramların tümü zekanın geliştirilebilir. Potansiyel oldukları için biyolojik temeller bulunduğu için birleşir. Zeka bir çok zihinsellik yeteneğinin değişik bir durumda kullanılmasını sağlar.

  Zekanın Biyolojik temelleri: Zeka ile beyin arasında çok şekilde bir ilişkiler vardır. zeka beyin bölgesinde yer aldığını bilim adamaları tarafından kabul edilir. İnsanın beyinde 10 milyardan fazla sinir hücreleri bulunmaktadır. Her hücreler araştırmalara göre ortalama 10.000 hücreyle bağlantı içeriğinde çalışmaktadır. Nöron adı verilerde sinir hücrelerde sinyallerin çok karmaşık bir elektro kimyasal olaylarının zinciriyle oluşur oluşan sayılar saniyede 1000 taneye kadar çıkabilir. Beyinin nasıl çalıştığını henüz bilim adamaları çözememiştir. Belleğinin işleyiş olması mekanizması beyin algılarının gösterdiği esnek yeteneğini bilim adamları yıllarca araştırma yapmıştır.

  Zekanın yaşa göre gelişimi: Zekanın yaşa göre ilk on yılda bir gelişme kaydeder. Bu süreler içinde en hızlı olarak gelişme ilk iki yılda gerçekleşmiştir. Başlangıçta davranışları ve refleksleri oluşan insanlar kendi halinde yürüyebilir konuşabilirler. küçük yaşta zekası gelişmiş olan bir insanın problem neden sonuç ilişkilerini kurabilirler.

  Zeka ve çevre

  Zekaların katılımları ilişkileri çok belirli olarak çevreye ve zekaya önemli etkisi vardır. Tek yumurtalı ikizler birbirine ne kadar farlılık göstererek yetişirlerse aralarında zeka farkı daha dengeli düzenli olur. Anne ve baba evi zihinsel gelişmeyi çok etkiler ve daha dikkatli olmaları getirir. Çeşitli zeka eğitimleri zeka ve çevreye uygun olarak daha başarılı olabilme olasılığı daha yüksektir. 1700-1910 yıllarında yaşayan 4421 ünlüler kökenini incelemiştir. Bilim adamaları araştırmalar sonucunda bu kişilerde %83'ünün üst zeka ve ancak %16'sı alt zeka tabakasının geldiği ortaya cıkmıştır. Zekalar birbirinden farklı olsa da başarıları aynıdır.

  Zekaya çevrenin etkilerinin arasında beklentiler olarak ortaya çıkan sosyo- psikoloji çevrelerde dil yeteneğini sayabilir. Korkak ve kaygılı çocuklarda problemler çözerken yapılanlar dikkate alınması gerekmektedir. Güçlük çekerek ve dolayısıyla zeka testlerinde başarısı düşüktür.