Zekatın dinimizdeki yeri ve önemi

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Eylem tarafından 24 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Zekatın Dinimizdeki Yeri Nedir?

  Zekat, dinin direği olan Namaz ibadetinden hemen sonra gelmekte ve birlikte zikredilmektedir. İkisinin birbirine bağlanmasının en mühim hikmeti, namazın dinin direği, zekatın ise İslam'in köprüsü olmasıdır. Namaz, dini koruyan, zekat asayisi temin eden İlahi iki esastır.

  Ebedi saadetin basta gelen şartlarından biri olan zekat,öylesine kuvvetli bir iman asametidir ki; müminlerle kanlı çarpışmalara giren müşriklerin tevbe edip namaz kılmaları ve zekat vermeleri halinde , savaş halinin kalkacağı ve eski müşriklerin bu alametlerle birlikte müminlerin din kardeşi vasfini kazanacakları bildirilmiştir.( Tevbe Suresi 5.Ayet – "Haram aylar çıkınca müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün; onları yakalayın, onları hapsedin ve onları her gözetleme yerinde oturup bekleyin. Eğer tevbe eder, namazı dosdoğru kılar, zekâtı da verirlerse artık yollarını serbest bırakın. Allah yargılayan, esirgeyendir." )

  Zekatın dindeki ehemmiyeti içindir ki; Peygamber Efendimiz Hazretleri (s.a.v) 'nin vefatından sonra halife seçilen Hz.Ebu Bekir (r.anh) , zekat vermeyenlerle savaşmış ve bununla ilgili olarak söyle söylemiştir:

  "Allah (c.c) ' a yemin ederim ki, namazla zekatın arasını ayıranlarla mutlaka savaşacağım . Çünkü zekat mali bir haktır. Allah(c.c) 'a yemin ederim ki;Resulullah (s.a.v) 'a vermiş oldukları bir deve yularını dahi bana vermezlerse ,bu sebeple onlarla mutlaka savaşırım" (Ebu Davud – Zekat:1)