zeytin dalı neden barışın sembolüdür

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve Elif tarafından 27 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  beyaz güvercin ve zeytin dalı neden barışın simgesidir

  zeytin dalı neden barışın sembolüdür


  [​IMG]
  Barışın Sembolü Zeytin Dalı

  Gılgamış Destanından üç büyük semavi dinin kutsal kitaplarında antik ve kutsal metinlerde yeralan Büyük Tufanda rivayete göre Nuh Peygamber tufan biraz durulunca geminin güvertesinden bir beyaz güvercin uçurur.
  Bu beyaz güvercin bir süre sonra gemiye ağzında bir zeytin dalıyla döner. Böylece Nuh Peygamber tufanın bittiğini ve suların çekildiğini anlar. Bu nedenle ağzında zeytin dalıyla beyaz güvercin çağlar boyu barışın sembolü olarak anılır olmuştur.

  Güvercin ve zeytin dalı neden barışın simgesidir

  Diğer bir olay ise Hz. adem ile ilgilidir. Adem ölümünden önce Tanrıdan merhamet dilemiş ve bunun için oğlu Şit'i görevlendirmiştir. Şit cennet bahçesindeki iyilik ve kötülük ağacından üç tohum alıp babasının ağzına koymuştur. Babası gömülünce, tohumlar yeşermiş ve bu tohumlardan zeytin ağacı, sedir ağacı ve servi büyümüştür. Bu da bu üç ağacın kutsal ve kalıcı barışla olan ilgisine delalet sayılmıştır.

  Bir başka rivayete göre de Nuh Peygamber tufandan sonra Ağrı dağına geldiği zaman üç kuş türünü serbest bırakmış:
  Barış için güvercin, yeni bir çağ için kırlangıç ve bereket için de kelaynak kuşu... Bu söylencenin bir sonucu olarak günümüzde bile kelaynak kuşlarının soyunun tükenmesi halinde kıyametin kopacağına inanılır.
   

 2. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Cevap: zeytin dalı neden barışın sembolüdür

  Sembolü ne olursa olsun, yeryüzü her yerde onurlu barışlarla dolu olsun!'...