Zihni Derinin kısa hayatı

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Ceren tarafından 17 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Zihni derinin kısa hayatı

  (1880-1965) Muğla’da doğdu.
  Muğla’nın Kuloğulları ailesinden Mehmet Ali Bey’in oğludur. 1897’de Muğla İdadisi’nden, 1900’de Selanik Ziraat Ameliyat Mektebinden, 1904’de de Halkalı Ziraat Mekteb-i Ali’sinden mezun olmuştur.

  Öğretmenlikte Yaptı
  1905 yılında Aydın İli Orman ve Maden Muamelat Katipliği ile Devlet Memurluğuna başlamıştır. Rodos’ta Akdeniz Adaları (o zamanki adıyla Cezayir-i Bahr-i Sefit) İli Orman Müfettiş Katipliğinde, Gediz ve Simav ilçeleri Orman Müfettiş Vekaletinde bulunduktan sonra, 1907 de aynı ilçelerde Orman Müfettişi olmuştur. İki yılı geçince, Akdeniz adaları İli Orman Müfettişliğine aktarılmıştır. 1909’den 1912’ye kadar Selanik Ziraat Mektebi’nde Kimya, Ziraat Sanatları ve Jeoloji öğretmenliği yapmıştır.

  İktisat Bakanlığında ilk Tarım Genel Müdürü Oldu
  1914’den 1920’ye kadar, Zihni Derin Bursa’da Sultani Mektebinde (Lise) ve Kız Öğretmen Okulunda Tabi İlimler okutmuş ve Bursa Milli Eğitim Müdür Vekilliği görevinde bulunmuştur. 1920’de Yunanlıların işgalinden hemen önce Bursa’dan ayrılıp, kara yolundan Ankara’ya gelmiş; Milli Mücadele Hükümetinin kurduğu İktisat Bakanlığında ilk Tarım Genel Müdürü olmuştur. 1924’e kadar bu görevde kalmıştır.

  Zihni Derin Rize`yi İncelemeye Gönderildi
  Ankara`da 1921 Nisan`ında bakanlıklar temsilciliklerinin katıldığı bir komisyon kurulmuştu. Bu komisyona dönemin Ziraat Genel Müdürü olarak İktisat Bakanlığı adına temsilci olarak katıldı. Komisyonda Rize ve çevresinin huzurlu bir yaşama kavuşabilmesi için öncelikle insanların geçimini sağlayacak iş ve çalışma imkanına kavuşturulması gerekktiğini ileri sürdü. Komisyon bu görüşü kabul etti ve Zihni Derin`i bölgede inceleme yapması kararlaştırıldı.

  Zihni Derin 1923 Yılında Rize`ye Geldi
  Eski adı Garal Dağı olan hazineye ait bir bölgede 15 dekarlık arazi fidanlık işine tahsis edilir. Bölgede yaptığı incelemelerde bazı meraklıların Batum`dan dönüşlerinde getirdikleri ve diktikleri gayet iyi gelişmiş çay fidanlarıyla karşılaşır.

  1965`te Hayata Gözlerini Yumdu
  Taburcu olup evine döndüğünde koltuk değneği kullanarak yürümeye başladı. Ziyarete gelenlere "Bir aksilik oldu, geçer" diyordu. Ankara`da üçbuçuk aylık bir tedaviden sonra eski sağlığına kavuşur. Bilahere 25 Ağustos 1965`te Ankara`da vefat eder.
  zihni_derin.jpg