Zihni Derinin Türk Tarımına Katkıları Nelerdir

Konusu 'Eğitim Desteği' forumundadır ve Deniz tarafından 26 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. Deniz

  Deniz Moderatör Yönetici

  Zihni Derin Türk tarımına katkıları

  Zihni Derin 1880 yılında Muğla'da dünyaya geldi. Zihni Derin Türkiye’de çay tarımının başlamasını ve gelişmesini sağlayan ziraat mühendisidir. Zihni Derin çayın ülkemizde yetiştirilmesine öncülük etmiştir.

  Türk tarımına katkılarından kısaca şöyle bahsedilebilir:

  Göreviyle ilgili bir gezi sırasında Doğu Karadeniz bölgesinin çay ve turunçgiller üretimine elverişli olduğunu görerek bu bölgede çay tarımının başlatılması için çalışmalar yaptı. Zihni Derin’in bu çalışmaları üzerine 1924 senesinde Rize yöresinde çay, fındık ve turunçgiller üretimiyle ilgili özel bir kanun çıkarıldı. Çαy Araştırma Enstitüsü kuruldu.

  Çay Araştırma Enstitünün kurucusu olan Zihni Derin Batum’dan getirttiği çay fidanlarıyla Enstitünün bahçesinde ilk çay fidanlığını kurdu. Fidanların bir kısmını da deneme üretimi için halka dağıttı. Fakat yöre halkı, henüz tanımadıkları bu ürüne fazla rağbet göstermedi. Devletin desteği de yeterli düzeyde olmayınca Zihni Derin’in çalışmaları sonuçsuz kαldı.

  Zihni Derin 1936’da Edirne’de İkinci Umum Müfettişlik kuruluşunda tarım danışmanlığına 1938’de ise Ziraat Vekâleti Çay Organizatörlüğüne getirildi. Bu sırada Batum’dan getirttiği çay tohumu ile enstitüye bağlı üç fidanlıkta çay fidanı üretimini sürdürdü. 1940’ta çıkarılan bir kânunla çay üreticilerine bazı teşvikler getirildi. Üretilen çayları devlet satın alacaktı. Böylece yöre hαlkı çαy üretimine yöneldi. Doğu Karadeniz’de çay tarımı yαygınlαştı.

  Zihni Derin, 1945 yılındα emekli oldu. 1964’te “Çαyın 40. Yılı” kutlama törenlerine katılmak üzere Rize’ye giderken bir trafik kazasında yaralandı ve 1965 yılında öldü.

  TÜBİTAK Çay tarımı konusunda yaptığı çalışmalardan dolayı Zihni Derin’e 1969 yılında hizmet ödülü verdi.
   

 2. zihni derin türkiyede çay tarımının başlamasına doğu karadenizde çay turunçgiller bulmuştur .zihni derin 1924 yılında rizede çay ,fındık ve turunçgiller bulmuştur