Zümrüdü Anka Kuşu Efsanesi Kısaca

Konusu 'Web Kütüphanesi' forumundadır ve Lavinia tarafından 19 Ocak 2015 başlatılmıştır. 1. Zümrüdü anka efsanesi

  Zümrüdü anka kuşu efsanesini kısaca konumuzun devamında okuyabilirsiniz.

  Rivayet olunur ki, kuşların hükümdarı olan Simurg Anka, Bilgi Ağacı nın dallarında yaşar ve her şeyi bilirmiş...
  Kuşlar Simurg’a inanır ve onun kendilerini kurtaracağını düşünürmüş. Kuşlar dünyasında her şey ters gittikçe onlar da Simurg’u bekler dururlarmış. Ne var ki, Simurg ortada görünmedikçe kuşkulanır olmuşlar ve sonunda umudu kesmişler.

  Derken bir gün uzak bir ülkede bir kuş sürüsü Simurg’un kanadından bir tüy bulmuş. Simurg un var olduğunu anlayan dünyadaki tüm kuşlar toplanmışlar ve hep birlikte Simurg’un huzuruna gidip yardım istemeye karar vermişler.
  Ancak Simurg’un yuvası, etekleri bulutların üzerinde olan Kaf Dağı’nın tepesindeymiş. Oraya varmak için yedi dipsiz vadiyi aşmak gerekirmiş. Kuşlar, hep birlikte göğe doğru uçmaya başlamışlar. Yorulanlar ve düşenler olmuş.
  Önce Bülbül geri dönmüş, güle olan aşkını hatırlayıp;
  Papağan o güzelim tüylerini bahane etmiş (oysa tüyleri yüzünden kafese kapatılırmış);
  Kartal; yükseklerdeki krallığını bırakamamış;
  Baykuş yıkıntılarını özlemiş,
  Balıkçıl kuşu bataklığını.
  Yedi vadi üzerinden uçtukça sayıları gittikçe azalmış.
  Ve nihayet beş vadiden geçtikten sonra gelen Altıncı Vadi "şaşkınlık" ve sonuncusu Yedinci Vadi "yokoluş"ta bütün kuşlar umutlarını yitirmiş... Kaf Dağı’na vardıklarında geriye otuz kuş kalmış.
  Simurg un yuvasını bulunca ögrenmişler ki;

  "SİMURG ANKA - Otuz Kuş" demekmiş.
  Onların hepsi Simurgmuş. Her biri de Simurgmuş.

  Simurg Anka’yı beklemekten vazgeçerek, şaşkınlık ve yokoluşu da yaşadıktan sonra bile uçmayı sürdürerek, kendi küllerimiz üzerinden yeniden doğabilmek için kendimizi yakmadıkça, her birimiz birer Simurg olmayı göze almadıkça bataklığımızda, tüneklerimizde ve kafeslerimizde yaşamaktan kurtulamayacağız.

  Şimdi kendi gökyüzünde uçmak zamanıdır...

  Anka Kuşu doğu mitolojisinde tüyleri güzel, boynu uzun, büyük bir kuştur.. Boynu halka halinde beyaz tüylerle çevrilidir.. Ankanın anlamı gerdanlıktır..

  Mısır efsanesine göre üzerinde otuz çeşit kuşun rengi bulunur..

  İranlılar ise simurg olarak adlandırırlar... Gözle görülmeyecek kadar yükseklerde uçar ve kaf dağında yaşar.. Bir efsaneye göre beş yüz yıl yaşar