• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1602 Görüntülenme

Galileo Galilei icatları

Galileo’nun icatları çok genç yaşta başladı. Henüz 17-18 yaşındayken, bir kilisenin çanının hareketlerini izleyen Galileo, çanın salınım süresinin aynı olduğunu ve bunun zamanın kontrolünü sağlayabileceğini düşünerek sarkacı icat etti. Pisa Kulesi\’nin tepesinden cisimler bırakıp bunların aynı zamanda yere düştüğünü gösterip , Aristo\’nun hafif nesneler daha yavaş düşer fikrini çökertti. Isıyı ölçmek için basit bir termometre icat etti.

Ordu ve gemiciler tarafından kullanılan ve başarıyla çalışan bir kumpas geliştirdi. Hollanda\’da uzaktaki nesneleri büyük gösteren bir aygıt icat edildiğini duyunca, uzayı gözlemlemek için bir teleskop geliştirdi.

Bu cihazıyla, ayın yüzeyini, Jüpiter\’in uydularını keşfetti. Dünyanın güneşin etrafında döndüğünü söyledi. Bu fikri, kilisenin hoşuna gitmedi ve Galileo\’yu yargılayarak, bu fikri yaymama ve ev hapsi cezalarına çarptırıldı. Galileo ölene kadar astronomi ve denizcilik alanında çalışmalarına devam etti. Kilise ancak 1992 yılında, Galileo\’nun haklı olduğunu kabul etti.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar