• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1093 Görüntülenme

Gaz ve şişkinliğe ne iyi gelir?

Gaz sorununu her insan yaşar. Ancak bazı insanlarda bu sorun rahatsız edici olabilir. Hatta aşırı gaz ağrıya bile neden olabilir. Beslenmenizde uygulayacağınız bazı değişikliklerle gaz oluşmasını önleyebilirsiniz. Bunun yanında sindirime de yardımcı olabilirsiniz.

Gaz Hafifleten bitkiler

Bazı araştırmalar zencefilin sindirimin hızlanmasına yardımcı olduğunu göstermiştir. Eğer mide hızlı boşalırsa gazlar ince bağırsakta daha hızlı hareket eder. Böylece gaz sebebiyle oluşan şişkinlik ve rahatsızlık giderilir.

Karminatif (gaz giderici) aileye üye olan diğer bitkilerin isimleri şöyledir:

Dereotu, rezene, sarı papatya, fesleğen,tarçın, kimyon, küçük hindistan cevizi, sarımsak, maydanoz, güveyotu, pirola, nane.

Bu bitkileri yediğiniz yemeklerde kullanmanız tavsiye ediliyor. Birçok kişi bitkisel takviyelerin doğal olduğunu düşündüğü için bu bitkileri direkt olarak kullanıyorlar. Ancak bu takviyelerin çoğu farmasötik etkilere sahip olduğu için ilaçlarla etkileşimde bulunabilirler. Bu neden bitkisel takviyeleri kullanmadan önce doktor onayı almayı unutmayın.

Gaz ve şişkinlik için probiyotikler

Probiyotikler sindirime yardımcı olup aşırı gazı dindirebilirler. Doğal probiyotiğe sahip bazı yiyecekler vardır. Bunların isimleri şöyledir:

Yoğurt, kefir, lahana turşusu, salatalık turşusu, ayran.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar