• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 773 Görüntülenme

Gebelikte karın ağrıları

Gebelikte karın ağrıları sıklıkla görülür ve bunlar genelde kötü karakterli değil selim karakterli ağrılardır. Ancak tabi ki bazı durumlar önemli. Özellikle hamilelik söz konusu olduğunda gerek ilk döneminde gerek son döneminde karın ağrılarına dikkat etmemiz gerekir. Bağırsaklarımız gebelik sırasında hormonların etkisiyle gevşediği ve yavaşladığı için şişkinlik ve hazımsızlığa bağlı karın ağrıları normal kabul edilebilir.

Bunun önemli tabiki yeterince sıvı almak, yeterince lifli gıda tüketmektir. az az sık sık yemek de bu şişkinlik şikayetlerimizin daha az olmasına yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra gebelik ilerledikçe rahimin büyümesine bağlı olarak çevre dokulara yaptığı bası ve ordaki bağ dokusunun gerilmesi nedeniyle de ağrılar olabilir. Bunlar tamamen selim karakterlerlidir. Genellikle basit bit pozisyon değişikliğiyle veya biraz istirahatle geçen ağrılardır.Bunun yanı sıra daha ilerleyen safhalarında son üç ayı içerisinde  rahim artık doğum yapmaya hazırlanmaya başlar.

Biz bunlara hazırlık ağrıları diyoruz veya Braxton Hicks  ağrıları olarak da geçebiliyor bunlar. Bunları da biz normal ağrılar olarak kabul edebiliyoruz.
Bazı önemli olan ve doktor tedavisi gerektiren hatta hayatı tehlike oluşturan ağrılar da var. Gebelik sırasında normal zamanda olduğumuz gibi apandist olabilir bu karın ağrısı veya safra yollarının tıkanmasına  bağlı pankreatit safra kesesinin iltihabı söz konusu olabilir. Ayrıca idrar yollarına bağlı böbrekten düşen  bir taşa bağlı şiddetli  karın ağrısı çekebiliriz veya yine mesanenin iltihabı sistit durumunda da karnısı çekebilir.

Ayrıca gebeliğe has bir durum olarak gebeliğin ilk üç ayı içerisinde gebelik testi pozitif ama rahim içerisinde gebelik kesesi görülmediyse bu bir dış gebelik olabilir ve bu da hayatı tehdit eden bir durumdur. Bu tip bir karın ağrısında mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar