• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 669 Görüntülenme

Gelenekselleşmiş karışımlar

Modern tıptan önce, yemek ve çay olarak şifalı bitkiler, insanların hastalıklarla  ve enfeksiyonlarla savaşabilmesi için tek tedavi yöntemiydi.
Aileler kendi bitkilerini yetştirirlerdi ya da birçok ülkede, halkın kullanımı için bitkiler, yerel kiliselerin bahçelerinde yetiştirilirdi. Tıbbın ilk zamanlarında , manastır ve kilise bahçeleri, sıradan insanlar için tam anlamıyla birer eczaneydi ve bu gelenekten dolayıdır ki, çok ender bulunan bazı bitkiler günümüzde hala var olabilmektedir.
Hükümdarların ve kralların panaromik bitki bahçeleri; güzellik, aromaterapi, simgecilik ve statü için tasarlanmıştır ama bunlar aynı zamanda da işe yarıyordu çünkü bunlar kraliyetin kullanımı için tıbbi malzeme anlamına geliyordu.
Sizin için evde poşet çaylarla, kurutulmuş bitkilerle ya da bunların her ikisiyle de deneyebileceğiniz birkaç basit karışım seçtim.

Gelenekselleşmiş birçok basit karışım, yüzyıllardır etkinliği kanıtlanmış hafif karışımlardır. Kim bilir, belki de bunlardan biri tam da sizin ihtiyacınız olandır. Bitkisel gelenekleri bu kadar zengin kılan şey de budur.

Gribin Şeytani Ruhu: Eğer soğuk algınlığınız varsa ılık, ateşiniz varsa soğuk için. Eşit miktarlarda mürver ve yeşil nane ile hazırlanır.

Bir Kadının \’Şikayet\’i: PMS (adet öncesi sendromu) dönemlerindeki hormon dengesi ve gerginlik için. Eşit miktarlarda hayıt meyvesi ve takke otu ile hazırlanır. Eğer biraz da vanilya eklerseniz, keyfinizi yerine getirecektir.

Rüya Görmek Niyetiyle Uyumak (Hafif): Yatağa girmeden önce gerginliği, endişeyi, huzursuzluğu azaltmak için. Eşit miktarda papatya ve şerbetçiotu ile hazırlanır. Ayrıca yatıştırıcı özelliği olan bal ile de tatlandırabilirsiniz.

Ah! Tatlı Melankoli (Depresyon): Sinirleri güçlendirmek ve keder bulutlarını dağıtmak için. Eşit miktarlarda papatya ve takke otu ile ya da eşit miktarlarda papatya ve mine çiçeği ile hazırlanabilir.

Nefes kesilmesi (Astım Bronşit): Çabuk çare, arınma, dinçleşme ve bronşları genişletmek için. Eşit miktarlarda tavşanmemesi ile hazırlanır.

Kurşun Zehirlenmesi: Yakınlarda doktorun bulunmadığı acil durumlarda diüretik (idrar söktürücü) ve temizleyici olarak görev yapar,toksinleri arındırır ve iyileşme için vitamin ve mineral sağlar. Eşit miktarlarda karahindiba ve kuşburnu ile hazırlanır.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar