• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 714 Görüntülenme

Gelin adaylarına özel diyet

Dünya evine girmek,aile yuvasını kurmak, mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamak her genç kızın önceliğidir.Derken düğün tarihi belli oldu. Bundan sonra evli bir bayan olacaksınız. Dolayısıyla sorumluklar artacak.Evliliğe birkaç adım kala düğün telaşının yanında bir de kilo takıntısı formda kalma telaşı başlar. Bu durumda ölümcül diyetlere girmenize gerek yok. Gelin adaylarına özel kilo vermesini kolaylaştıracak öneriler bulunuyor. Bunları uyguladığınız takdirde düğün arefesinde  teleşınız ve takıntınız kalmayacak.

Hemen her  diyette olduğu gibi;  Su içmeyi kesinlikle unutmayın … Su, vücudumuzun işlevlerini doğru biçimde sürdürebilmesi için en önemli besin kaynağıdır.Günde yaklaşık 8-10 su bardağı su içilmesi gerekir. Suyun verdiği doygunluk hissi nedeni ile zayıflamak isteyenler için oldukça önemlidir. Ne kadar düzenli su içerseniz vücudunuz o kadar dengeli olur. Düğün öncesi bu yoğun ve dengesiz dönemde yeterli su içmek sizi rahatlatacaktır. Beyaz şeker, beyaz un başta olmak üzere karbonhidratları azaltın…Çünkü vücutta çabucak enerjiye dönüşür ve fazlası yağ olarak depolanır.  Günlük enerji ihtiyacının kaliteli besin kaynaklarından karşılanması sağlığınız açısından çok daha olumlu olur.Bu çok önemli ve yoğun dönemde  beyaz şeker ve şekerli besin tüketiminin azaltılması kilo almama ve kolay verebilmek için kesinlikle önemlidir.
Glisemik indeksi yüksek olan besinler kan şekerini hızlı yükseltir ve düşürürler. Öğünlerinizde glisemik indeksini düşürün…Böylece açlık hissinin azalmasına neden olur. Basit karbonhidratlar yerine öğünlerde kuru baklagil, sebze, tam buğday ekmeği, makarna gibi  karbonhidratlara yer verilmelidir.Özellikle doğal yapıda lif içeren besinler düğün telaşınızın olduğu yoğun dönemde sindirim sisteminin destekçisi olacaktır. Lifler, dolgunluk yaparak tokluk hissinin artmasını sağlar.
Tuz tüketiminde aşırıya kaçmak, ödeme ve yorgunluğa sebep olur. Yemeklere ekstra tuz eklemeden, makul ölçülerde tuz kullanın.Doymuş yağın  kalp sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri araştırmalarca kanıtlanmıştır. Tereyağı, kaymak,gibi hayvansal kaynaklı yağlar, doymuş yağ kaynaklarıdır. Yiyeceklerinizde, doymuş yağ kaynakları yerine sıvıyağları tercih edin.
Günlük protein ihtiyacının çoğunluğunu hayvansal kaynaklı proteinden ve  bitkisel kaynaklı proteinden sağlanmalıdır. Et, sebze, ekmek grubu, sebze öğünlerde bir arada bulunmalıdır.
Lifler de önemlidir, ihmal etmeyin..Et ve süt ürünleri, hayvansal protein kaynakları; sebze, tahıl ürünleri ve kuru baklagiller bitkisel protein kaynaklarıdır.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar