• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 731 Görüntülenme

Gencin okul başarısına ailenin katkısı

Kişi için başarı, belirlediği amaçları doğrultusunda yaptığı işlerde ulaştığı olumlu sonuçtur. Şüphesiz ki bir öğrenci için de en öncelikli başarı, öğrenme faaliyetine  hız vererek ulaştığı okul başarısıdır.
Öğrenci okul başarısı için disiplinli bir günlük çalışma programı uygulamalıdır. Çok önemli mazeretler dışında günlük çalışmalarını aksatmamalıdır. Aile büyükleri de çocuklarının günlük çalışmalarını denetlemelidir. Çoğunlukla öğrencilerin verimli çalışmalarını engelleyen şey, kendi zihinlerinden kaynaklanır.

Öğrenmeyi olumsuz yönde etkileyen, öğrencinin zihninden kaynaklanan iç ve dış sebepler vardır. İç sebepler, hayal kurmak ve endişelere kapılmaktır. Böyle durumlarda öğrenci, çalışma motivasyonuna tekrar kavuşmak içinçaba göstermelidir. Ancak hayal kurmanın ya da endişenin devam etmesi halinde ise kısa bir yürüyüş, hafif egzersizler yapmak faydalı olabilir.
Öğrencinin dikkatini dağıtan bir de dış sebepler vardır. Bunlar; televizyon seyretmek, telefon konuşmaları, müzik dinlemek vb.\’dir. Öğrenci ders çalışmak için programladığı süre boyunca televizyondan uzak durmalıdır. Bu noktada anne-baba da televizyon izlemeyi kontrol edip sınırlamalıdır. Yine öğrenci ders çalışırken mecbur kalmadıkça telefon görüşmesi yapmamalıdır. Bazı öğrenciler müzikle ders çalışmanın daha verimli olduğunu iddia eder. Oysa öğrenmede, insan aynı anda iki ayrı şeye birden konsantre olamaz. İnsan ya müzik dinler ya da ders çalışır.
Her şeyde olduğu gibi okulda da çalışıp terlemeden başarıya ulaşmak mümkün değildir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar