• 11 ay önce
  • 0 Yorum
  • 434 Görüntülenme

Gençler meslek seçerken nelere dikkat etmeliler?

Gençler meslek seçerken nelere dikkat etmeliler

Gençler meslek seçerken nelere dikkat etmeliler?

Önce kendini tanımalı ve yeteneklerini keşfetmeliler. Gençler ileride tüm hayatlarını etkileyecek meslek seçimlerini yaparken özellikle kendilerine yönelip içsel bir sorgulama yapmalı; kişilik özelliklerini, ilgilerini, yeteneklerini gözden geçirmelidirler. “Hayattan beklentileri, istek ve hayalleri onları hangi alanda çalışmaya sevk ediyor, bu istekleri için fiziki şartlar da dahil her duruma hazırlıklılar mı? Seçeceği meslekten beklentileri neler? Bir öğrenci olarak başarı durumları, çalışma alışkanlıkları, tercih etmek istedikleri bölümü kazanmak için yeterli mi?” gibi birtakım soruları kendilerine sormalı, sonrasında makul bir karar verebilmek için diğer unsurları da değerlendirmelidirler.

Gençler meslek seçerken nelere dikkat etmelilerMesela, içine kapanık, kendi halinde yaşamayı seven bir kişinin aktif ve sosyal olmayı gerektiren bir meslek tercih etmesi ne kadar yanlışsa hareketli bir hayatı seven, sürekli insanlarla birlikte olmaktan hoşlanan, ekip çalışmasını seven insanların bireysel olarak icra edilmesi gereken meslekleri tercih etmeleri de o kadar yanlış görünmektedir. Yoğun çalışmayı sevmeyen bir kişinin de doktorluk gibi hem öğrencilik döneminde hem de sonrasında yoğun çalışma gerektiren bir mesleği tercih etmesi de bu duruma örnektir.

Gençler meslek seçerken nelere dikkat etmeliler?

Meslekler hakkında bilgi edinmeliler. Gençlerin, meslek seçme aşamasında bocalamaması, işlerini tesadüflere bırakmaması için meslekler hakkında doğru ve ayrıntılı bilgiye sahip olmaları gerekir. Örneğin mesleğin toplumdaki yeri, getirdiği gelir, iş imkanları, çalışma ortamları gibi… Çünkü meslek seçimi kişinin ilerideki hayatını pek çok yönden etkileyecek önemli bir karardır.

Gençler meslek seçerken nelere dikkat etmeliler

Gençler meslek seçerken nelere dikkat etmeliler?

Gelecekle ilgili planlarını netliğe kavuşturmalılar. Gençler, belirledikleri hedefler doğrultusunda sahip olacakları mesleği hangi nedenden dolayı seçtiklerini, ileride iş hayatlarında olumluolumsuz nelerle karşılaşacaklarını az çok bilmeli, ona göre bir karara varmalıdırlar.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar