• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 854 Görüntülenme

Gençlerde istek ve sorumluluk yaratmak

Anne-babanın, gençte istek yaratmadan onun eğitim başarısına katkıda bulunabilmesi mümkün değildir. Çünkü her konuda olduğu gibi eğitim başarısında da kişinin istekli olması lazım. Onun için yapılacak ilk ve en önemli şey çocukta \’\’istek\’\’ uyandırabilmektir.

Genellikle gençlerin çalışmaya pek istekleri yoktur. Bu durumda anne-baba, gencin \’\’günlük çalışma programı\’\’ yapıp onu uygulatmak gencin iç disiplinini geliştirmesine yardımcı olur. Ancak bunu yaparken sert ve katı bir tutum takınmak çatışma yaratabilir. Genci çalışmaya isteklendirebilmek, ona bir arkadaş gibi yaklaşarak mümkün olabilir.
Aile büyükleri gençlerden bir şey yapmalarını istiyorlarsa bunu tatlılıkla ve kesinlik taşıyan bir ifadeyle söylemelidirler.
Özellikle orta öğretim genç için önemli bir dönemdir. Bu dönemde gencin kişiliği gelişmeli ve sorumluluk duygusu artmalıdır. Unutulmamalıdır ki; sorumlulukla, başarı arasında yakın bir bağ vardır.

Anne-babalar, çocuklarına içinde yaşadıkları aileye ve topluma karşı sorumlulukları olduğunu küçük yaşlardan itibaren öğretmeye başlamalılar. Bu eğitimde de çocukların yaş düzeyinde uygun olarak onlara bazı görevler vererek olur. ilelerin bu konuda duyarlı olması çocukta sorumluluk duygusunu geliştirir.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar