• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 758 Görüntülenme

Gençlik dönemi ve aile

Gençlik, çocuklukla yetişkinlik, yani 12-20 yaşları arasındaki kişilerin dahil olduğu, kendine özgü özellikleri ve sıkıntıları olan bir dönemdir. Biyolojik ve psikolojik değişmelerin çok hızlı yaşandığı bu dönemde genç, ne çocuk ne de yetişkin gibi davranabilir.

Ergenlik dönemine kız çocukları, erkeklerden iki yıl kadar önce girer. Bu sebeple kız çocukları kendi yaşındaki erkek çocukları, çocuksu bulurlar.
Bu dönemde her iki cins de fizyolojik açıdan önemli değişmeler olmaktadır. Bu fizyolojik değişmelere paralel olarak her iki cins de çocuk yapabilecek olgunluğa ulaşır.

Arkadaşlık, insanlar için hayatın her döneminde sosyal bir ihtiyaçtır. Fakat arkadaşlık, en büyük değer ve önemini gençlik döneminde kazanır. Genç için arkadaşlık, bütün sosyal ilişkilerinden, hatta aile içi ilişkilerden bile daha fazla öncelik taşır. Esasında herkes için arkadaşsız bir yaşantı anlamsızdır. Anne-babalar, çocuklarının kendilerine en uygun arkadaşları seçmelerinde onlara gereken yardımı yapmalıdırlar.

Ergenlik döneminde kişi, bütün varlığıyla karşı cins tarafından beğenilmek ister. Onun için de değişik ve güzel giyinme çabası içine girer.

Gençlik döneminde, ergenin ailesine çok önemli görevler düşmektedir. Anne- baba bu dönemde genci sürekli eleştirerek arsız etmek yerine, ona anlayış ve hoşgörüyle yaklaşmalıdır. Bu dönemde gencin her şeyden önce zamana ve rahat bırakılmaya ihtiyacı vardır.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar