• 7 ay önce
  • 0 Yorum
  • 326 Görüntülenme

Genetiği değiştirilmiş insanlar

Genetiği değiştirilmiş insanlar

Genetiği değiştirilmiş insanlar

CRISPR tekniğini geliştirdiğimizden beri genom üzerinde belirli özellikleri oluşturan ya da belirli hastalıklara karşılık gelen genleri tespit ettikçe, bunlar üzerinde son derece kolay bir uygulamayla genetik güçlendirme yapabilecek duruma eriştik. Bu yöntemin insan embriyoları üzerinde denenmesi konusunda süregelen bir tartışma var. Uygulamayı etik açıdan ele alan araştırmacılar, bunun son derece riskli sonuçlar doğurabileceğinin üstünde duruyor. Bugüne dek embriyo üzerindeki uygulamaların hepsi zaten normal koşullarda yaşayamayacak olanlarda denenmişti. Fakat son gelen habere göre, Çinli araştırmacılar dünyada ilk kez sağlıklı bir embriyo üzerinde uygulama gerçekleştirdiler.

Genetiği değiştirilmiş insanlar

CRISPR son derece kesin bir şekilde, gerçekten hedeflenen gen üzerinde etkili olup, diğerlerini etkilemeden uygulanan bir yöntem olsa da yapılan bu değişikliklerin genomu nasıl etkileyeceği konusunda henüz yeterince bilgiye sahip değiliz. Yani uygulamalar, ortaya çıkan sonuçlara göre şekillendiriliyor.

Genetiği değiştirilmiş insanlar

Genetiği değiştirilmiş insanlar

Bu konudaki çalışmalarıyla tüm dünyaya öncülük eden Guangzhou Tıp Okulu araştırmacıları, bebeklere anne ve babadan kalıtsal olarak geçen Akdeniz anemisi hastalığına sebep olan beta41-42 genlerini hedef alıp, hastalığa yol açan mutasyonu düzeltmek için çalıştı. Embriyonun kendisi üzerinde değil, döllendiği takdirde sağlıklı bir embriyo yaratacağı bilinen yumurtalar üzerinde çalışıldı.
Laboratuvarda bu yumurtalara, hastalığı genetik olarak taşıdığı bilinen erkeklerden elde edilen sperm enjekte edildi. Ardından embriyoların genomuna CRISPR tekniği uygulandı ve mutasyonun belli bir oranda ortadan kalktığı; bazı hücrelerde var olmaya devam ederken, bazılarında sonlandığı görüldü.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar