• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 820 Görüntülenme

Gestalt Terapisi hakkında bilgi

Gestalt Terapisi, alt benliklerimize ilişkin bilgiler ışığında kişisel gelişimi derin anlamıyla analiz etmeyi hedefleyen modern bir yaklaşımdır. Kurucusu Fritz Perls, kişiliği çeşitli tabakalardan oluşan bir bütün olarak çizelgeyerek, kişinin kendi \’geçekliği\’ni ve özüne ulaşabilmesi için kişiliğini oluşturan parçaların tümünü baştan sona deneyimlendirmesi gerektiğini varsayar. Kabaca sırasıyla tabakalar, kişinin \’\’Ben kimim?\’\’ sorusuyla boğuştuğu birinci tabakadan  -kendimizi sosyal anlamda hoşnut etmeye çalıştığımızda işlevsel olan klişe tabakadır- ani ve önemli bir gelişme göstererek kendi özünü ve doğallığını bulduğu beşinci tabakaya uzanır.

Perls, California\’nın Big Sur eyaletinde Esalen adıyla açılan dünyanın ilk \’gelişim merkezinde\’ bireyin kendi içindeki çatışmalarını, içe bakış ve özü unutuşlarını sahnede bir şovmenin gösterisiyle anlatmaya çalışarak ün kazanmıştır. Perls, Gestalt grubuna üye olan bir kişi üzerinde çalışarak, bireyin \’üstün\’ ve \’ezik\’ altbenliklerinin söz kavgasını, bu altbenliklerin kendilerini destekleyen ateşli tartışmalarını birbirine sunarak kendi egolarını dile getirme süreçleini incelemiştir. Belki de bireyin kendi benliğinin (egosunun) bile o güne kadar farkında olmadığı, şaşrıtıcı bir şey gözlemlenmiştir bu diyalogda! Bireyin \’üstün\’ \’ezik\’ altbenliklerinin her ikisi de kendi düşüncelerini açıkça ifade edebilmiştir. Altbenliklerden her biri, kişinin kendi yaşam biçimini ifade etmesine asla izin vermediğinden şikayet etmiş; ev sahipliği yaptığı egosunun ihtiyaçlarını karşılamak  ve onu beceriye yönlendirebilmek için kullandığı taktiklerden söz etmiş ya da egoyu tatmin edemeyeceğine inandığı tasarıları baltalamıştır. Sözün özü, bütün söylemleri ile istemlerinden oldukça emin olduklarını ispat etmişlerdir. Gözlemin sonunda, kişinin kendi altbenliklerinin kutuplaşması ile bir uzlaşmaya vardığı ya da uzlaşmaya varmasa dahi kendi \’ego\’ sunun eskiye oranla daha fazla bilincinde olduğu görülmüştür.

Gestalt terapisi kişinin bilincine, bilinçsizce güdüler getirebilmeyi hedefler. Bilinç aslında, Gestalt terapisinin kişinin dakika dakika her şeyi hissetmesine izin vererek , anı yaşamak üzerine ısrarlı bir tutum sergiler. Gestaltçı bir terapist, terapiye gelen kişinin vücut dilindeki ve ses tonundaki ipuçlarını biriktirerek, kişinin çatışması hakkında bilgi toplar. Ayrıca içsel çatışmanın onun için ne ifade ettiğini ve o anda onu nasıl etkilediğini öğrenmeye çalışır. Gestalt terapisi, hiçbirimizin gerçekte yaptığımız şeylerin  niçinini tam anlamıyla bilemediğimizi varsayarak \’niçin\’ sorusundan önce \’nasıl\’ sorsuyla ilgilenir. Eğer eylemlerimizi \’nasıl\’ gerçekleştirdiğimizin bilincinde olmayı başarırsak, robot gibi bilinçsizce davranmaktan kurtularak yeni eylemler için enerjimizi yenileyebiliriz. Bir başka deyişle eylemlerimizi gerçekleştirmede daha fazla şansımız olur.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar