• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 748 Görüntülenme

Gmail’de yeni güvenlik önlemi

Gmail'de yeni güvenlik önlemi

Gmail’de yeni güvenlik önlemi

Dünyanın en yaygın e-posta hizmet sağlayıcılarından Gmail, e-posta sahtekârlığıyla mücadele için bazı yeni özellikler geliştirdi. Artık Gmail’de TLS şifreleme ismi verilen güvenlik protokolüne uymayan kişilerle yapılan yazışmalarda görsel uyarılar veriliyor. Sadece alıcının okumasını istediğiniz bir e-posta, şayet şifrelenmeden gönderilirse başkaları tarafından da okunabiliyor. TLS, e-postanın gönderilirken şifrelenmesini ve tıpatıp mühürlü bir zarf gibi sadece alıcı tarafından açılmasını sağlamaktadır. Ama bu protokol iki yönlü çalışıyor. İşe yaraması için de hem gönderici hem de alıcı tarafından desteklenmesi gerekmektedir. Bu sebeple bundan sonra TLS’yi desteklemeyen e-posta hizmet sağlayıcılarını kullanan kişilere e-posta gönderilirken açık bir kilit simgesiyle gönderici uyarılacak. Mevcut durumda Gmail kullanıcılarıyla diğer e-posta hizmet sağlayıcıları arasında gönderilen e-postaların yaklaşık olarak yarısı şifrelenmeden gönderiliyor.

Gmail’de yeni güvenlik önlemi

Mevcut durumdaki Gmail kullanıcıları ile diğer e-posta hizmet sağlayıcıları arasında gönderilen e-postaların yaklaşık yarısı şifrelenmeden gönderiliyor. Bununla birlikte kimlik doğrulaması tam olarak yapılamayan kişilerden gelen e-postalarda kişinin fotoğrafı soru işareti olarak gösterilecek. Böylelikle özellikle banka veya kamu kurumu gibi yerlerden geliyormuş gibi görünen e-postalarla kullanıcıların dolandırılması engellenecek.

Gmail’deki bu değişiklikleri diğer büyük e-posta hizmet sağlayıcıları tarafından da uygulanacağa benziyor. Diğer taraftan kullanıcıların güvenliği için önemli olan bu gibi değişiklikler küçük e-posta hizmet sağlayıcıların işlerini daha da zorlaştıracak gözüküyor ve rekabet şanslarını da düşürecek.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar