• 5 ay önce
  • 0 Yorum
  • 342 Görüntülenme

Gönül sohbet ister kahve bahane

Gönül sohbet ister kahve bahane

Gönül sohbet ister kahve bahane

Geçmişte adı “siyah inci” olarak anılan kahvenin, bugün dünyanın dört bir yanında farklı adları, çeşitleri, kültürleri var. Bizimki Türk kahvesi; çekilmesi, pişirilmesi ve sunumuyla farklı ve uzun süren bir keyif… Kahveye düşkün kimi kültürde olduğu gibi bizim kahvenin de özel incanları, onu güzel pişiren cezveleri var. Ama biz pişirmeden önce “kahvenizi nasıl içersiniz?” diye sorarız. Kimi kahvesini sade, kimi az ya da orta şekerli ister. Türk kahvesi öyle hemen çabucak pişmez. Cezvede karıştırılıp ateşe sürülen kahvenin tiryakilere yaraşır olanı, çok kısık ateşte 15-20 dakikada hazırlanır. Kabaran köpük incana dökülüp bir taşım daha pişirilir ve incana boşaltılır. Pişirilmesindeki farkı böyle… İkram edilirken süt ya da krema eklenmemesi en ayırt edici özelliklerinden biri. Türk usulü kahve servis edilirken yanında bir bardak su ile incan tabağında küçük bir lokum ikram edilir. Ne zaman incandaki kahve biter, içindeki telveler okunur. Fal bakılmadan Türk kahvesinin tadı çıkmaz. İyi niyetler, denizatları, yunuslar, gözyaşı döktüren haberler, üç vakte kadar olacak hayırlı işler… İşte bu da kendine özgü kahve kültürümüzü benzersiz kılmaktadır!

Gönül sohbet ister kahve bahaneBiz kahveyi severiz. Çocukken “kahve içme, Arap olursun” tatlı yalanıyla kandırılmışızdır. İnanmayacak yaşa gelene kadar da devam etmiştir.
Ancak günü gelince kahve içmek büyümenin bir göstergesi olarak büyüklerin yanında kabul görür. Yemeğin üzerine yediklerimiz hazmetsin diye bir incan kahve içeriz. Kapıdan uğrayanı bile “bir acı kahvemizi içmeden” bırakmayız. Kız istemeye gelindiğinde kahveleri içmeden kızımızı “Allah’ın emri Peygamberin kavliyle” oğlumuza istemeyiz mesela. Sabah işleri yoluna koyar koymaz komşumuza sabah kahvesine gideriz. Bayram hazırlıklarında ilk iş kahve takımlarımızı çıkarmak ve gümüş tepsimizi parlatmak olur. Bizim için “gelin kızın elinden” içilen kahveler her zaman en tatlı olanlardır. Büyüyen kız çocuklarına evde ilk iş kahve pişirmesini öğretiriz. Sabah öğünümüzün adı bile kahve yüzünden kahvaltı olmuştur. Kahveden önce yenilen öğün olduğu için… Zamanla “kahve altı” kahvaltıya dönüşmüştür.

Gönül sohbet ister kahve bahane

Gönül sohbet ister kahve bahane

İyi kahve taze olandır bizim için. Lezzetli bir incan kahvenin sırrı ise iyi kalite içme suyu ile kısık ateşte pişirilmesinde saklıdır aslında. Kahve öğütüldükten sonra ne kadar çok kavrulursa, ne kadar ince çekilirse o kadar sert olur. Hava, nem ve ışık taze kahvenin en büyük düşmanlarıdır, bu yüzden ağzı sıkı sıkı sıkı kapalı kavanozda saklamak gerekir. Ama yine de kahveyi her zaman sıcaktan ve nemden korumak, serin ve kuru bir ortamda tutmak işe yarar.
Kahve faydalıdır aynı zamanda. Kahvenin içinde 600’den fazla aroma var. İçindeki kafein sinir sistemini uyardığı için zihinsel aktiviteyi güçlendirir.

Bir araştırmaya göre, kahve içenler içmeyenlerden daha fazla düşünme potansiyeline sahiptirler. Bir başka dikkat çekici araştırma sonucuna göreyse, kahve içenlerde içmeyenlere göre daha az diş çürüğünün olması. Kahve migrene karşı etkili bir ilaçtır mesela, göğüs hırıltılarını azaltır, sindirim sistemini çalıştırır. Tiryakiler bilir, kahve içtikten sonra vücutta ani değişiklikler olur, ani bir enerji akımı ile dolar sanki. Bu enerji beş saatten önce azalmaz. Evet, olumlu yönleri çok, ancak kahvenin de fazlası zarar verebilir. Uykusuzluğa neden olabilir ya da mide rahatsızlıkları baş gösterebilir. Fazlası zarar veren her şey gibi…

Gönül sohbet ister kahve bahane

Gönül sohbet ister kahve bahane

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar