• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 784 Görüntülenme

Google’ın geliştirdiği sürücüsüz araç

Google'ın geliştirdiği sürücüsüz araç

Google’ın geliştirdiği sürücüsüz araç

ABD Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), Google’ın sürücüsüz aracının resmi sürücü belgesi alabileceğine karar verdi. İnsan olmayan bir varlığın ilk kez “sürücü” olarak kabul edildiği bu kararla birlikte uzun yıllardır kullanılan sürücü tanımı yeni bir boyut kazanmış oldu.

Sürücüsüz araçlarda yolcuların ani durumlarda müdahale etmesi için direksiyon ve pedal gibi sistemler bulunuyor. Ancak Google, özellikle gerekmeyen durumlarda yolcuların müdahalesinin büyük tehlikelere yol açabileceğini savunuyor. Bu nedenle geliştirilen yeni yazılımla birlikte tüm sürüş sistemlerinin kaldırılmasını öneriyor. Google’ın önerisi ilgili kurumlardan olumlu karşılık aldı. Buna göre, Google’ın bu yazılımı sürücüsüz araçlarda kullanılabilecek ve sürücüsüz araçlar yasal sürücü olarak kabul edilecek. Böylece bu araçlarda seyahat eden yolcuların ehliyet sahibi olması gerekmeyecek.

Google’ın geliştirdiği sürücüsüz araç

NHTSA’ya göre, sürücüsüz araçlar yasal sürücü belgesi alabilmek için hâlihazırda insan sürücülere göre hazırlanmış bazı standartları karşılayabilmeli. Bu nedenle öncelikli olarak kendi kendine sürüş sistemi için bu standartlara karşılık gelen kriterler belirlenmeli.

Bu gelişme, sürücüsüz araçların gerçek anlamda sürücüsüz biçimde kullanılabilmesi ile ilgili büyük bir adım olsa da bu araçların yaygınlaşması için hâlâ alınması gereken çok yol olduğu düşünülüyor.

Google’ın sürücüsüz araçlarından biri, Amerika’dae bir otobüse çarptı.Yakın tarihte olan bu kaza, Google’ın merkezine yakın Mountain View’da meydana geldi.Araç, saatte 3 kilometre hızla giderken, saatte 24 kilometre hızla hareket halinde olan bir otobüsün önüne sürdü.

Google’ın araçları, uzun kilometreler kat ediyor ve bugüne kadar sadece hafif kazalar yaşanmıştı. Bu kazalarda, google’ın aracı hiç suçlu bulunmuyordu. Tabii Google şirketi de kazada haksız olduğunu kabul etti.Bunun üzerine şirket, araçların algoritmasında değişikliğe gidileceğini ve sistemin geliştirileceğini belirtti.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar