• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 926 Görüntülenme

Graffiti Nedir? Nasıl Öğrenilir? Tarihçesi ve Türleri Nelerdir?

Graffiti Nedir Nasıl Öğrenilir Tarihçesi ve Türleri Nelerdir

Graffiti Nedir? Nasıl Öğrenilir? Tarihçesi ve Türleri Nelerdir?Graffiti Nedir?

Duvar yazıları ve resimlerinin en modern hali olarak tanımlanan grafiti sanatı, tarihinin ilk örnekleri göz önünde bulundurulduğunda İlk Çağ’a kadar uzanan bir geçmişe sahip olduğu görülür. Mağara duvarlarına kazınan ilk örnekleri ile 4. veya 5. Yüzyıla ait bir sanat olan grafiti, günümüze en renkli ve coşkulu hali ile ulaşmıştır. Eski Mısır medeniyetinde insanların duvarlara çizdikleri şekiller vasıtası ile mesaj vererek icra ettiği bu sanatın günümüzdeki modern çizgilerine kavuşması ise 1940’lı yıllara; 2. Dünya Savaşı’na tekabül etmektedir.

Graffiti Nedir? Nasıl Öğrenilir? Tarihçesi ve Türleri Nelerdir?

Günümüzdeki renkli ve modern halinin temelleri 2. Dünya Savaşı’nda atılan grafiti sanatının, o dönemdeki ilk örnekleri Almanya’daki Berlin Duvarı’na uygulanmıştır. Duvarın üzerine protestocular tarafından yazılan sloganlar ile bugünkü modern grafitinin temelleri atılmıştır. O dönemde içerdiği mesajlar ve uygulama şeklinden dolayı Vandallık olarak algılanan grafiti sanatı günümüzde ise daha sıcak ve sempatik bir algıya sahiptir.

Graffiti Nedir? Nasıl Öğrenilir? Tarihçesi ve Türleri Nelerdir?
Hip hop kültürünün popüler bir konuma gelmesi ile grafiti de aynı oranda bu ünden nasibini almıştır. Sözcüklerini duvarlara yazı ve hislerini de rengârenk tonlardaki boyalarla işleyen grafiti sanatçıları, bugün de olduğu gibi o dönemde de takma isimler kullanırlardı. Hip hop kültürünün içerisinde yer alan atışma ve rekabet ruhunun gerekliliğinden dolayı bu sanatçılar eserlerinin altına isimleri, resimleri veya logolarını imza olarak atmaya başladı. Bu süreç içerisinde grafiti ile birlikte bu imzalar da gelişime dahil olarak kaligrafi sanatının sokaktaki yansımasına dönüştü. Grafiti sanatı 1970’li yıllarda daha renkli ve eğlenceli bir boyut kazanarak sokaklardan metro duvarlarına taşınmış, New York’un her yerine yayılmıştır.

Türkiye’de Graffiti sanatının durumu

Almanya’da yaşayan Türklerin dışlanması ile gruplaşan Türk gençleri, seslerini duyurma gayesi ile hip hop kültürüne yönelmiş ve grafiti sanatıyla tanışmıştır. Yıl içerisinde anavatanlarını ziyarette bulunan Almanya’daki Türkler, bu kültürü ve sanatı ülkemize de taşıyarak yayılmasına öncülük etmişlerdir. Ülkedeki ilk dönemlerde hoş karşılanmayan grafiti sanatı bugün daha sıcak ve sempatik karşılanmaktadır.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar