• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 956 Görüntülenme

Grip aşısı ne zaman vurulur

Havaların bir güneşli bir yağmurlu gitmesi neticesinde gribal enfeksiyonlar kendini göstermeye başladı.

Kışın soğuk ve yağışlı günlerine geri sayımın başladığı şu dönemde özellikle çocuklarda sıkça karşılaşılan grip için ne zaman önlem almak gerekir? Grip aşısı ne zaman yaptırılmalı? Grip aşısının etkisi ne zaman başlar gibi sorulara bu yazımızda cevap bulabileceksiniz.

Öncelikle en önemli konu olan Grip aşısı ne zaman vurulur sorusunun cevabını açıklayalım. Grip aşısı grip salgınları başlamadan hemen önce yaptırılmalıdır. Bunun için ideal dönem Ekim-Kasım ve Aralık ayları olmalıdır.

Grip aşısı her sene kendini yeniler. Bir önceki mevsimin en çok rastlanan grip virüsü türlerine göre yeniden hazırlanır böylece güncel grip virüslerinden korunma sağlanmış olur. Grip aşısının koruma süresi genellikle 6-12 ay kadardır. Etkisini ise yapıldıktan yaklaşık olarak 2-3 hafta sonra göstermeye başlar.

Şayet yumurtaya, tavuk proteinlerine alerjiniz varsa veya ateşli bir hastalık ya da akut bir enfeksiyon durumunuz bulunuyorsa grip aşısı sakıncalı olabilir. Bu nedenle grip aşısı olmadan önce mutlaka bir hekime görünmenizde fayda vardır.

Hamileliğin ilk üç ayı içerisinde  grip aşısı yaptırılmaz. Emziren annelerin ise aşı olmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Grip aşısı 6 aydan büyük ve herhangi bir hastalığı olmayan her çocuğa yaptırılabilir. Tabi önce aile hekiminin fikri sorulmasında ve onun tavsiyeleri doğrultusunda hareket edilmesinde fayda vardır.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar