• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1090 Görüntülenme

Günde bir avuç ceviz tüketin!

Kaliforniya Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalar gösteriyor ki günde bir avuç ceviz tüketmek hafızanın güçlenmesini sağlıyor. Araştırmalara göre ceviz tüketmek hafıza, konsantrasyon gibi bilişsel fonksiyon testlerinde performansı arttırabiliyor. Yaş, etnik köken, cinsiyete bakılmaksızın ceviz tüketen her bireyde bilişsel fonksiyon değerleri yükseliyor.

2012 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan bir makalede dünya genelinde her yıl tahmini olarak 7.7 milyon demans hastasının olduğu belirtildi. Dünya genelinde 35.6 milyon kişinin demans hastalığıyla hayatını sürdürdüğü tahmin ediliyor. Ülkemizde 65 yaşın üzerindeki nüfusun %8’i düşünüldüğünde 400.000 kişinin Alzheimer hastası olduğu tahmin ediliyor. Bu sayının 2030 yılında iki katına, 2050 yılında ise üç katından fazla olacağı düşünülüyor.

Cevizin içeriğinde bilişsel fonksiyonun korunmasına katkıda bulunacak çeşitli aktif bileşenler bulunuyor. Cevizin yüksek antioksidan içeriği, 7 farklı mineral ve vitaminlerin birleşimiyle birlikte ceviz beyin ve kalp üzerinde yararları bulunan bitki esaslı omega-3 yağ asidi olan alfa-linolenik asit (ALA) kaynağını önemli miktarda içermesi yer alıyor.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar