• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 574 Görüntülenme

Haberlerde ne var?

Haberlerde ne var?

“Haberlerde ne var?” sorusu herhangi bir kişiye sorulsa ağırlıklı olarak alınacak cevap ülke gündemi ile alâkalı bir cevap olacaktır. Ancak ülke gündemi ne kadar bizim öncelikli gündemimizdir? Hele ki ailemizden öncelikli gündemimiz midir? diye sorulsa çoğu kişi “asla” diye cevap verir. Öyle ya, ülkenin bir yerinde olan hırsızlık vakası, diğer yerinde olan trafik kazası veya bir başka yerindeki aşırı yağış, ailemden daha öncelikli olabilir mi? Bilgi olarak herkes ailenin bütün bu haberlerden daha öncelikli olacağını kabul ediyordur ancak maalesef uygulamada tam tersi gerçek oluyor. Şöyle ki insanların büyük çoğunluğu ülkede neler olduğuna ailesinde neler olduğuna kıyasla daha fazla dikkat veriyor, ilgi gösteriyor ve zaman ayırıyor.

HABERLERDE NE VAR?

İnsanların televizyonlardaki haber bültenlerini seyretmeye veya internette haber sitelerini gezmeye ayırdıkları vakte kıyasla aile üyelerinin hayatlarında olanları öğrenmeye ayırdıkları vakit arasında oldukça ciddi bir fark var. Saatler denilebilecek kadar uzun zamanlar haber bültenlerine ayrılabiliyorken aile üyelerinin hayatlarında yer alan haberler olağanüstü bir sıkıntı olmadıkça kısa sorular ve kısa cevaplarla geçiştiriliyor. Hâlbuki ideal olan dünyanın ya da ülkenin bir ucunda yağmur, deprem, sel olup olmadığını bilmek değil, aile üyelerinden birinin ruhunda bir yağmur, sel ya da deprem olup olmadığını bilip ona göre gereken yardım ve desteği sağlamaktır.
Her ne kadar dile kolay gelse de incinmemek ve incitmemek kişilerarası ilişkilerde ulaşılması gereken zor, zahmetli ama ideal olan menzildir. İnsan bu menzile yaş ile gelmez, baş ile gelmez, gönül terbiyesi ve eğitimi ile gelir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar