• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1188 Görüntülenme

Hafıza Geliştirme Teknikleri

Hafıza Geliştirme Teknikleri

Hafıza geliştirmek, sistemli bir bilim olduğu kadar bir sanattır da.
Bilincinde olmasak da hepimiz bu tekniklerin bazılarını kullanıyoruz. Kısaltmalar ve matematiksel formüllerin bile hafıza geliştirme teknikleri olduğunu söyleyebiliriz.

Bu teknikler bir dizi olayı ve aralarında mantıksal ilişkiler kuramadığımız bir sürü kişiyi hatırlamada zorluk yaşadığımız durumlarda bize kolaylık sağlar. Bunlara birçok örnek verebiliriz. Bu bir alışveriş listesi olabilir veya bir telefon numarası, herhangi bir rakam ve buna benzer şeyler olabilir. Bu konunun üstesinden rahatlıkla gelebilir ve harika bir hafızaya sahip olabiliriz. Bu tekniklerden bazılarını inceleyelim.Hafıza Geliştirme Teknikleri

Başlıca Hafıza Geliştirme Teknikleri Nelerdir?

1)Çağrışım Tekniği: Çoğunlukla sınavlarda özellikle çıkması beklenen kelimelerle karşılaşırız. Bu kelimeleri zihinde tutmak oldukça güçtür. Böyle durumlarda kullanılabilecek en etkili yöntem çağrışım tekniğidir. Hayal gücüyle birlikte kullanılan bu teknik genellikle olumlu sonuçlar verir aynı zamanda hafızayı canlı tutar. Çağrışım tekniğinde mümkün olduğunca uçuk ve esprili hayaller kurmak, oluşturduğumuz hayalleri hareketlendirmek, abartmak, renklendirmek, ilişki kurmak gerekiyor.. Tekniğin başarılı olabilmesi için saydığımız maddelerin kullanılması ile doğru orantılıdır.

2) Beş Duyuyu Kullanma Tekniği: Hafızayı geliştirebilmek için tavsiye edilen yollardan birisi de beş duyu organını yakından tanımak ve duyu organlarının neyi ortaya koyduğunu bilerek onlardan faydalanmaktır.

3) Gruplama Tekniği: Gruplama süreci belleğin gelişmesinde etkili olmaktadır. En çok kullanılan tekniklerden biridir.

4) Akrostiş Tekniği: Bir şiirde dizelerin ilk harflerinin yukarıdan aşağıya doğru sıralanmasıyla anlamlı bir sözcük meydana getirilmesine akrostiş denir. Bu sistemde önemli olan kelimelerin çarpıcı ve kelimeler arasındaki bağlantının da ilginç olmasıdır.

5) Çarpıcı Bağlantılar: Kelimeler arasında çarpıcı ve ilginç bağlantılar kurarak akılda kalmasını kolaylaştırma tekniğidir.

Hafıza Geliştirme Teknikleri Araştırmalara göre; hafızayı güçlü tutmanın en etkili yöntemi doğru beslenmektir. Vitamin, protein, karbonhidrat ve minerallerden oluşan doğru bir beslenme programı beynin doğru çalışmasına, bunun sonucunda da hafızanın gelişmesine yardımcı olacaktır. Doğru beslenme sağlıklı bir kahvaltıyla başlar. Güne kahvaltı yapmadan başlamak, performansı düşürür, verimi en aza indirir.

Yine uzmanlar güçlü bir hafıza için uykunun şart olduğunu belirtiyor. Çünkü uykusuz kalındığında bozulan ilk işlev bellektir. Uykusuz kalan bir insanda görülen en açık özellik ise unutkanlıktır. Beyin uyku sırasında enerji depolayarak ertesi güne kendini hazırlar. Yetişkin bir insanın hayatındaki verimi artırabilmek için günde ortalama 8 saat uyuması gerekir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar