• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1317 Görüntülenme

Hafızayı güçlendiren besinler nelerdir

Yaşımız ilerledikçe hafızamızın zayıfladığı bir gerçek. Ancak beslenme programımıza ekleyeceğimiz birkaç besinle hafızamızı güçlendirebilir ve Alzheimer gibi hastalıkların önüne geçebiliriz. Peki programımıza ekleyeceğimiz besinler hangileri gelin bir göz atalım…

Kahve

Beyindeki uyanıklık ve konsantrasyonu düzenleyen bölgeleri uyaran kahvenin içerdiği kafeinin uyarıcı ve canlandırıcı etkisini bilmeyenimiz yoktur. Yapılan araştırmalara göre kahve yalnıza bir uyarıcı değil aynı zamanda hafızayı güçlendirici etkiye sahip.

Soya Sütü

Soyada bulunan doğal östrojen insan beynindeki hippocampus bölümüne etki ediyor ve sinirler arası bağlantıyı güçlendiriyor (Londra Guy’s Hastanesi Psikofarmakoloji Araştırma Bölümü – Prof. Dr. Sandra File). Günlük beslenme programınıza 50 mg soya sütü ekleyerek unutkanlığın önüne geçebilirsiniz.

Ginkgo Biloba

Dünyada 300 milyon yıldır var olduğu bilinen bir ağaç cinsi olan Ginkgo Biloba özellikle doğu kültürlerinde binlerce yıldır hafızayı güçlendirmek için kullanılıyor. Bu bitki kılcal damarları genişletiyor ve beyne kan akışını güçlendiriyor.

Ginkgo Biloba yapraklarını aktarlardan alıp bitkinin hem kuru hem de taze yapraklarından çay yaparak tüketebilirsiniz. Günde 120 mg Ginkgo Biloba alarak hafızanızı güçlendirebilirsiniz.

Demir – Çinko

Yapılan araştırmalara göre demir eksikliği beyne oksijen sağlayan hemoglobin seviyesinin düşmesine neden oluyor. Ayrıca IQ seviyeleri ve kavrama fonksiyonları üzerinde de olumsuz etki yapıyor.

Çinko da hafıza güçlendirmede demir gibi etkili. Çinko istiridye, yer fıstığı ve kırmızı ette bulunur.

Hafızanızın zayıflamasını engellemek için günde 7-9 mg alınmaları önerilen çinko ve demiri tüketebilirsiniz.

Balık Yağı

Balık yağında yoğun olarak Omega 3 bulunur. Omega 3 beyin hücre zarlarının en önemli bileşenidir.

Balık yağı özellikle anne karnındaki bebeğin gelişiminde ayrı bir önem taşımaktadır. Siz de hafızanızı güçlendirmek için Omega 3 bakımından zengin olan balıkları sık sık tüketebilirsiniz.

B Vitamini

Serbest radikallere karşı beyni koruyan B vitamini duyuları keskinleştirip hafızayı güçlendiriyor. Niacin ya da B3 beyin gelişiminde önemlidir. B6 beyindeki sinirsel etkileşimin sağlanması için gereklidir. Aynı zamanda ruh halimizi iyileştiren seratonini de sağlıyor.

Biberiye – adaçayı

Bu bitkilerden üretilen esanslar uyanıklık ve zihinsel rahatlamaya faydalıdır. Araştırmalara göre bu esanslar burun sinirlerini etkiliyor ve dikkati arttırıyor.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar