• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 2339 Görüntülenme

Hamileliğin izlenmesinde kullanılan yöntemler

Hamileliğin izlenmesinde kullanılan yöntemler

Hamileliğin izlenmesinde kullanılan yöntemler

Hamileliğin izlenmesinde bazı yöntemlere başvurulur. Bunların amacı hamilelik süresince oluşabilecek hastalıkları ve bebeğin gelişimini tespit etmek, ortaya çıkabilecek riskleri önceden fark ederek tedbir almak veya ortaya çıkmış olanlar için en uygun tedaviyi gecikmeden yapmaktır. Hamileliğin takibinde uygulanan yöntemlerden birisi ultrasondur. Ultrasonda ses dalgaları kullanılarak basit bir yansıma tekniği ile fetüsün görüntüsü alınır. Bu yöntem sayesinde bebeğin kalp atışları, yaşayıp yaşamadığı, bebek sayısı, gebelik haftasının tayini, bebeğin rahim içindeki duruşu, bebek büyümesinin takibi, amniyon sıvısının miktarı,iç organların gelişimi, yapısal gelişim kusurları, plasentanın değerlendirilmesi gibi veriler elde edilir. Ultrason yöntemi radyasyon içermediği için anneye ya da fetüse zarar vermez.

Hamileliğin izlenmesinde kullanılan yöntemler

Ultrason incelemeleri sırasında bebekte bir sorun tespit edilirse ve gerekli görülürse amniyosentez adı verilen yönteme başvurulur. Amniyosentez, anne karnına bir iğne batırılarak fetüsün içinde bulunduğu amniyon sıvısına ulaşılması ve buradan bir miktar sıvı alınması işlemine verilen isimdir. Günümüzde amniyosentez daha çok bebekteki bazı hastalık ve bozuklukların tanısı amacıyla yapılmaktadır. Örneğin amniyosentez ile kromozom bozukluğu araştırması, bebeğe ait bazı metabolik kalıtsal hastalıkların saptanması, Rh uyuşmazlığında bebeğin etkilenme derecesinin anlaşılması, bebeğin akciğerlerinin olgunlaşıp olgunlaşmadığının belirlenmesi gibi durumların tanısı mümkün olabilmektedir. Amniyosentez genellikle 16. – 18. haftalarda uygulanır. Bu işlem yaklaşık 200 – 300 hamile kadından birinde düşük ile sonuçlandığı için her kişiye önerilmez.

Hamileliğin izlenmesinde kullanılan yöntemler nelerdir?

Hamileliğin izlenmesinde kullanılan bir diğer yöntem koryonik villus biyopsisi (CVS) dir. Bu yöntemde genellikle özel bir iğne ile annenin karın duvarından girilerek plasentaya ulaşılır ve oradan doku parçası alınır. Alınan parça laboratuvarda incelenir ve bebeğin sağlığı ile ilgili çeşitli bilgiler elde edilir. CVS, en uygun olarak hamileliğin 11. – 13. haftaları arasında yapılır. Yapılma amacı genellikle amniyosentezle aynıdır. Amniyosenteze göre avantajı, hamileliğin daha erken safhalarında uygulanması ve hamilelik fazla ilerlemeden tanı konmasına olanak sağlamasıdır. Sakıncası ise düşük riskinin amniyosentezden biraz daha yüksek olmasıdır. Kordosentez adı verilen bir diğer yöntemde annenin karın duvarından girilerek göbek bağına ulaşılır ve oradan fetüse ait kan alınır. Alınan kan laboratuvarda incelenir. Kordosentezin uygulama zamanı genellikle hamileliğin 20. haftasından sonradır. Yapılma nedeni amniyosentezi gerektiren sebeplere benzer. Bu yöntemin avantajı, hamileliğin ileri haftalarında birkaç gün gibi kısa bir sürede tanı konmasına imkan vermesidir. Ancak diğer doğum öncesi tanı yöntemlerine göre bebek için daha ciddi riskler içerir.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar