• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 731 Görüntülenme

Hamileliğin şaşırtıcı yararları

Hamilelik,  her ne kadar güzel bir bekleyiş gibi görünse de  sabahları mide bulantıları, ekşimesi ve bacak krampları gibi  pek çok problemle birlikte geliyor. Anne adayları için tedirgin edici yönleri olduğu şüphesiz. Ancak, bebeğin gelişimi için çalışan hormonlar, kendinizi birçok konuda daha iyi hissetmenizde etkili olacak

*Adet sancılarına son

Doğumun ardından adet döngüsü tekrar başlar. Fakat beraberinde yaşamınıza bir yenilik daha getirir: Çok daha az adet sancısı çekme ihtimali gibi. Bazı kadınlar gebelik ve doğum sonrasında adet sancılarının tamamen kesildiğini belirtiyor. Bu ağrı azalması veya kesilmesi durumu iyi bir gelişme olarak bilinir. Ancak böyle bir şeyin neden gerçekleştiği de tam olarak bilinmiyor. Bir tahmine göre doğum, rahimdeki prostaglandin reseptörünün etkisini ortadan kaldırmaktadır. Prostaglandin hormonlarının, doğum essırasında rahmi yönlendirmek gibi görevi vardır Bu hormonların ayrıca adet sancılarında da etkili olduğu biliniyor. Sonuç itibariyle, daha az ağrı reseptörü, daha az kramp anlamına gelmektedir.

*Kanser riskinin azalması

Yapılan araştırmalar, gebeliğin meme ve yumurtalık kanserlerine karşı koruyucu etki gösterdiğini ortaya çıkarıyor. Çalışmalar, üç aydan daha fazla bir süre emzirmenin meme kanseri riskini azalttığını da gösteriyor. Bir teoriye göre, hamilelik boyunca yumurtlama durduğundan; bütün yaşam genelinde daha az yumurtlama daha az meme veyumurtalık kanseri gelişme ihtimali anlamına geliyor. Bir başka söylentiye göre ise meme dokusu, hamilelik veemzirme döneminde meme kanserine daha az yatkın oluyor; çünkü doku, hormonal olarak süt üretimine hazırlık içinuyarılıyor.

*Sağlıklı alışkanlıklar kazanma

Hamilelik, kötü alışkanlıkları sağlıklı alışkanlıklarla değiştirmek için tam  bir fırsat. Mesela  sigarayı bırakma gibi… Ayrıca temiz hava alıp spor yapma konusunda da iyi bir motivasyondur. Bazı araştırmalara göre tip 1 ve tip 2 diyabeti bulunan kadınların bu hastalıkla nasılmücadele etmeleri gerektiğini hamilelikle beraber öğrendiklerini ortaya çıkarıyor. Kadınların hamilelik ve hamilelik sonrasındaki yaşamlarını eskisine göre daha sağlıklı sürmelerine vesile oluyor.

*Çok daha güçlü duyular

Hamileliğin, tat alma duyusunu artırdığı belirtiliyor, çünkü büyük bir olasılıkla bu dönemde koku duyusu da gelişiyor. Hassas koku duyusu sabah bulantılarına da yol açmakta fakat bunun daha lezzetli yemekler seçmeyi de kolaylaştırdığı bilinen bir diğer  gerçek. Bazı doktorlar, burunların yüksek östrojen seviyesinden kaynaklandığını belirtirken; bazıları da, güçlü koku duyusunun, kadınların, hem anne hemde bebeğin sağlığına zarar veren sigara veya bozuk yemek gibi potansiyel tehlikelerden uzak kalmasına yardımcı olduğunu  düşünüyor.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar