• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 834 Görüntülenme

Hangi besinler yaşlanmayı önler?

Herkesin ortak korkusudur yaşlanmak. Ruhunuz ne kadar genç olursa olsun zaman insan bedeninde tahribata neden oluyor. Bunun sonucu olarak ise yüzde kırışıklıklar, ellerde buruşmalar, saçlarda beyazlar zamana karşı yürütülen savaşı adım adım kaybettiğimizi adeta ispatlama yarışında.

Ne kadar genç göründüğümüz söylense dahi maalesef şu ana kadar zamana dur diyebilen birisi çıkmadı ve belkide daha uzun seneler böyle birini görmemiz mümkün olmayacak ancak beslenmemize ve uyku düzenimize dikkat edersek bu belirtileri olabildiğince geciktirebiliriz.

Hangi besinler yaşlanmayı önler?

Hem genç görünmek hem de zinde kalmak her ne kadar genetik faktörlerin elinde olsa da beslenmemize dikkat edersek yaşlanmaya karşı bir adım öne geçebiliriz. Bunun için tüketmemiz gereken besinler şu şekilde sıralanabilir;

Su: Suyun insan hayatındaki önemi defalarca bilimsel araştırmalar neticesinde kanıtlanmıştır. Günde içeceğiniz 6-8 bardak su hem yaşlanmanızı geciktirecek, hem cildin kırışmasını önleyecek hem de zayıflamanızda etkili rol oynayacaktır.

Buğday kepeği: Kahvaltı sofralarınızda eksik etmemeniz gereken tam buğday ekmeği artık hayatımıza tamamen girmiş durumda. Eğer isterseniz akşam yemeklerinde dahi sofranızın baş tacı yapabilirsiniz. Bu sayede hem kolesterolünüz düşer hem de meme ve bağırsak kanserine karşı koruyucu etki yapar.

Beta karoten: Kayısı, patates, havuç, şeftali ve ıspanak gibi meyve ve sebzelerde bulunan beta karoten tüm kanser türleri için koruyucu bir etki yapmaktadır. Kalp krizi ve felç riskini de aza indirmekte oldukça iddialı.

Çemen: Kimilerinin kokusundan dolayı burun kıvırdığı çemen hem menopoz hem de diyabet tedavisinde kullanılmaktadır. Üstelik erkeklerde iktidarsızlık tedavisinde de oldukça önemli bir rol oynuyor.

Pektin: Elma, muz, greyfurt gibi meyveler ile kuru fasülye ve kök sebzelerde bulunan pektin kalp hastalıklarına karşı koruyucu bir özelliğe sahip.

Arnavut biberi: Ruh halinizi düzelten, ağrıları dindiren, felç riskini azaltan arnavut biberi son günlerde oldukça popüler.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar