• 12 ay önce
  • 0 Yorum
  • 861 Görüntülenme

Hangi renk nerelerde kullanılır?

Hangi renk nerelerde kullanılır?

Hangi renk nerelerde kullanılır?

Evimizi döşerken duvarlardan koltuklara, mobilyalardan halılara, tablolara kadar kullandığımız renkler, hayatımıza anlam katan ve onu güzelleştiren önemli ayrıntılardır. Bir mekanda kullanılan renkler, insan psikolojisi üzerinde etkili olmalarının yanı sıra kendilerine has enerjileri ile de o mekanı değiştirebilirler. Renkler içerdikleri düşük ya da yüksek titreşimli enerjileriyle üzerimizde etkili olurlar. Duygusal, zihinsel ve fiziksel dünyamızı olumlu ya da olumsuz yönde etkileme gücüne sahiptirler.

Hangi renk nerelerde kullanılır?

Renkler psikolojimiz kadar fizyolojimizi de etkiler. Bu etkileşimin nedenini anlamak için rengin gerçekte ışık, ışığınsa bir elektromanyetik enerji olduğunu hatırlamamız yeterlidir. Işık değişik dalga boylarına dönüştüğünde ortaya çeşitli renkler çıkar. Kısaca renk, ışığın değişik titreşimlerdeki görüntüsüdür. Renkler içerdikleri düşük ya da yüksek titreşimli enerjileriyle üzerimizde etkili olurlar. Duygusal, zihinsel ve fiziksel dünyamızı olumlu ya da olumsuz yönde etkileme gücüne sahiptirler.
Bu açıdan evimizde kullandığımız renkleri seçerken üzerimizde olumlu etki bırakacak ve bizi rahatlatacak renkleri seçmek önemlidir. Bu yazımızda , renklerin anlamalarına ve hangi rengin nerede kullanılabileceğine dair kısa bilgilere yer veriyoruz:

Hangi renk nerelerde kullanılır?
Hangi renk nerelerde kullanılır?Kırmızı

Fiziksel gücün, hareketin, canlılığın rengidir. Başlangıçları teşvik eder. Çalışmaya şevk verir, tembelliğin karşıtıdır. Hareketin yoğun olduğu yerler için uygundur. Mutfak ve çocuk odalarında kullanılabilir. Duvarlarda ve elektrikli aletlerin çalıştığı ortamlarda kullanılmamalıdır.

Hangi renk nerelerde kullanılır?Turuncu

Kırmızı gibi dışa dönük ve heyecan vericidir, ancak ondan daha yapıcıdır. Sağlık, canlılık, üretkenlik, güven, cesaret ve iletişim turuncunun özellikleridir. Mutluluk vericidir. Mutfakta, çocuk odalarında, yemek odası ve koridorlarda sıcak bir ortam sağlar. Neşe ve mutluluk vermesi istenen ortamlarda ve geniş alanlarda kullanılmalıdır. Büro, çalışma odası ve yatak odası için uygun değildir.

Sarı

Parlak, neşeli ve sevecendir. Umut aşılar. Alçak gönüllüğü, bilgiyi ve bilgeliği simgeler. İlham vericidir. Mutfak için çok uygundur. Çalışma odalarında kullanılmamalıdır, zihni bulandırıp karışıklığa yol açar. Dinlenme amaçlı ortamlarda önerilmez.

Hangi renk nerelerde kullanılır?Yeşil

Paylaşımın, işbirliğinin, uyumun ve cömertliğin rengidir. Yatıştırır, güven ve huzur verir. Özgürlük doğal enerjisidir. Yeşil, yaşamın, yenilenmenin rengidir. Açık tonları mutfak için uygundur. Koyu tonları zemin döşemesinde, fayanslarda kullanılmalıdır. Avlu ve giriş gibi alanlarda kullanıldığında huzur verir.

Mavi

Ruhsal dünyanın ifadesidir. Sakinliği, güven ve sadakâti temsil eder. Yeteneğin, güzelliğin ve sorumluluğun rengidir. Mavi barışı, sevgiyi ve şifayı ifade eder. Umut, inanç ve özgürlük duyguları aşılar. Sakinleşme, stres atma, dinlenme amaçlı olan her yerde kullanılabilir. Hareketin ve çalışmanın çok olduğu yerlerde kullanılmamalıdır.

Hangi renk nerelerde kullanılır?

Hangi renk nerelerde kullanılır?

Mor

Asaleti, itibarı ve kendine güveni temsil eder. Ruhsal enerji ve sezgilerin rengidir. Üretkenlik, hoşgörü ve düşünce gücü mor renk ile ilişkilidir. Morun açık tonları olan lavanta, leylak ve orkide yatak odaları ve çalışma odalarında kullanılır. Hastane ve kliniklerin bekleme odaları açık tonları ile dekore edilebilir, çünkü bu renk kendine güven duygularını harekete geçirir

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar