• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 633 Görüntülenme

Hastalıklara karşı tedbir almak

Bir hastalığı yenmenin en iyi yolu ona karşı tedbir almak. Bu düşünceden hareketle ilk olarak bebeğinizi grip ya da nezleden korumak için bir takım önlemler almamız gerekiyor. Bunlardan ilki bebeği emziren ve onunla en sık vakit geçiren kişi olan \’\’anne\’\’nin hasta olmaması. Anneni önce kendi sağlığına dikkat etmesi, besin ve vitamin takviyelerini düzenli kullanması ve hastalıklara karşı direnç kazanması gerekiyor. Çünü anne bebeği emzirmek  hatta kimi zaman onunla aynı yatağı paylaşmak suretiyle onunla en yakın teması kuruyor. Dolayısıyla bebeğe grip ya da nezle virüsü bulaşması kolaylıkla gerçekleşiyor.

Bnezeri duurm baba, kardeş ya da evde yaşayan diğer kişiler için de geçerli. Anne kadar olmasa da bebekle yakın temas içinde olan aile bireylerinin de kendilerini bu tür hastalıklara karşı koruması gerekiyor. Anne ya da diğerleri bu virüslerden birini kapmışsa bebeğe (beslemek dışında) mümkün olduğu kadar yaklaşmamaları gerekiyor. Yakın temas kurulması gereken duurmlarda maske takılması da uzmanların önerisi arasında.

Hastalığa karşı alınabilecek diğer önlemler arasında, evi sık sık havalandırmak ve nemlendirmek, elleri sık sık yıkamak, hapşırırken mendil kullanmak, hijyene dikkat etmek, kapalı mekanlara bebeği götürmemek, bebeği hasta kişilerle aynı ortamda bulundurmamak yer alıyor.

DOKTOR TAVSİYESİ DIŞINDA KESİNLİKLE İLAÇ KULLANMAYIN!

Nezle, iyi ve doğru bir bakımla evde dinlenerek atlatılabilecek bir hastalık olarak biliniyor. Bebeğin ateşi yükselirse bu duurmda hekime başvurmak gerekiyor. Ayrıca bebeğin burnunu sıkça temizlemek, eğer burnu tıkalıysa odayı nemlendirmek ve buruna (doktor tavsiyesiyle) serum fizyolojik olarak biinen damlalar kullanmak gerekiyor.
Bebeğin gece uyumadan önce banyo yaptırılması, kullanıyorsa yastık boyunun yükseltilmesi ve sıkça emzirilmesi de onu rahatlatacak uygulamalar arasında yer alıyor.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar