• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 562 Görüntülenme

Havaalanında Bedava İnternet

Havaalanında Bedava İnternet

Havaalanında Bedava İnternet

Özellikle havaalanlarında beklerken bedava internet bulmak, yolda giderken altın bulmak kadar değerli. Ancak bedava diye her bağlantıya atlamak da acaba ne kadar mantıklı? Güvenlik şirketi Avast, geçtiğimiz ay Barselona’da gerçekleştirilen Dünya Mobil Kongresi sırasında ilginç bir deneye imza atmış. Havaalanında “Starbucks”, “MWC Free WiFi” ve “Airport_Free_Wifi_AENA” gibi masum isimler vererek 3 tane Wi-Fi bağlantı noktası açmış ve beklemeye başlamış. Dört saatin sonunda açılan bağlantı noktalarındaki bağlantı sayısı 2 bini geçmiş.
Avast bununla da kalmamış ve açtığı noktalara bağlanan cihazların internet trafiğini de analiz etmiş. Mesela bağlanan cihazlardan Gmail aracılığıyla e-postasını kontrol edenlerin oranı yüzde 61,7. Facebook mobil uygulaması cihazların yüzde 52,5’inde yüklüyken, Twitter yüklü mobil cihazların oranı sadece yüzde 2,4. Herhangi bir engelleme olmadan cihaz ve kullanıcı verilerine ulaşabildikleri bağlı cihazların oranı ise yüzde 63,5. Özetle Avast, bu tür cihazlardan Wi-Fi bağlantısı yoluyla kullanıcı verilerini elde etmenin son derece kolay olduğuna ve bedava diye bulduğunuz her Wi-Fi bağlantısının üzerine atlamamanız gerektiğine dikkat çekiyor.

Havaalanında Bedava İnternet

Havaalanında “Starbucks”, “MWC Free WiFi” ve “Airport_Free_Wifi_AENA” gibi masum isimler vererek 3 tane Wi-Fi bağlantı noktası açmış ve beklemeye başlamış. Dört saatin sonunda açılan bağlantı noktalarındaki bağlantı sayısı 2 bini geçmiş. Avast’ın yaptığı bu ilginç deney, havaalanlarında bedava internet bulanların sorgusuz sualsiz bağlanmaya eğilimli olduğunu ortaya koydu.

Avast bununla da kalmamış ve açtığı noktalara bağlanan cihazların internet trafiğini de analiz etmiş. Örneğin bağlanan cihazlardan Gmail aracılığıyla e-postasını kontrol edenlerin oranı yüzde 61,7. Facebook mobil uygulaması cihazların yüzde 52,5’inde yüklüyken, Twitter yüklü mobil cihazların oranı sadece yüzde 2,4. Herhangi bir engelleme olmadan cihaz ve kullanıcı verilerine ulaşabildikleri bağlı cihazların oranı ise yüzde 63,5. Özetle Avast, bu tür cihazlardan Wi-Fi bağlantısı yoluyla kullanıcı verilerini elde etmenin son derece kolay olduğuna ve bedava diye bulduğunuz her Wi-Fi bağlantısının üzerine atlamamanız gerektiğine dikkat çekiyor. Detayları bit.ly/airport_wifi adresinde bulabilirsiniz.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar