• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 858 Görüntülenme

Hazreti Meryem Validemiz

Hazreti Meryem Validemiz

Hazreti Meryem Validemiz

Annesi Hanne Hazreti Meryem’e hamileyken onu Allah’a adar. Doğunca ona Meryem ismini verir, onu ve zürriyetini şeytandan koruması için Allah’a dua eder. Hanne, çocuğunu mabede hizmet etmesi için adamıştır. Hanne’nin böyle bir adakta bulunması, onun Allah’a gönülden bağlı saliha bir kadın olduğuna işaret etmektedir. Zaten o, sadece doğan çocuğu için değil, onun soyu için de imanlı olmaları noktasında duada bulunmuştur.

Hazreti Meryem Validemiz: Bir İffet Abidesi

Hazreti Meryem, henüz doğmadan önce babasını kaybettiği için, mabedde teyzesinin kocası Hz. Zekeriya’nın gözetimi altında yetişmiştir. Hz. Zekeriya’nın bu konudaki üstlendiği vazife, bir çocuğun yetişmesinde alınacak sorumluluğa dikkat çekmesi bakımından önemlidir. Böylece çocuk yetiştirmenin ne kadar büyük ve asla ihmal edilmemesi gereken bir sorumluluk olduğu anne-babalara hatırlatılmaktadır. Ayrıca çocuğun sorumluluğunu üstlenecek bir baba olmadığı takdirde yakın akrabaların bu hususa sahip çıkmalarının yerinde bir davranış olacağı da ortaya çıkmaktadır. Hz. Meryem, kendini tamamen Allah’a kulluğa adamış iffet timsali bir kadındır. Allah onu seçmiş, tertemiz kılmış ve dünya kadınlarına üstün tutmuştur.

Hazreti Meryem validemiz, imanı, ameli, iffeti ve ihlası bakımından tüm kadınlara ve annelere Kur’an tarafından örnek gösterilen gerçekten mümtaz bir şahsiyettir. Kur’an tarafından ismen tekrar tekrar zikredilen tek kadındır. Doğumu, beslenmesi ve hamile kalması mucizevî olan Hazreti Meryem hem anneliği ile hem de teslimiyeti, sadakati ve saflığı ile dikkat çekmektedir. Hz. Meryem’in annesi de örnek bir kadın ve anne olarak dikkate alınmalıdır.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar