• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 687 Görüntülenme

Her eve özel 3G hizmeti gelecek

Femtocell ile her eve özel 3G hizmeti için bakanlık çalışmalara başladı. İnternet kullanımı ülkemizde yaygınlaşması ile her alanda hizmetler de sınır tanımıyor. 4G’nin bu günlerde yoğunlaşması ile  3G için müjdeli haber geldi. Buna göre 3G’nin çekmediği yer bırakılmayacak ve  artık her evin ADSL gibi kendine özel 3G hizmeti olacak. Femtocell denilen cihazla her eve, işyerine ya da siteye özel 3G bağlanabilecek. Böylece dileyen herkes uygun fiyata kişiye özel 3G’ye kavuşabilecek.

Bilgi Teknlojileri ve İletişim Kurumunun, mobil şebekelerde kullanılan femtocell cihazlarına dair düzenleme yaptığını belirten bakanlık açıklamada bu cihazların şebeke cihazı olarak adlandırılmasına rağmen telsiz ücretlerinden muaf tutulacağını belirtti.
Konuyla ilgili olarak ayrıca şu açıklamalara yer verildi: Bu cihazlardan telsiz ücreti alınmayacağı  için operatörlerden bu cihazları alacak olan kişiler 3G hizmetini daha uygun fiyata alabilecekler. Artık vatandaşımız da uygun fiyata kişiye özel 3G’ye kavuşacak, böylelikle 3G çekmeyen hiçbir yer  kalmayacak. Femtocell sistemleri, kablosuz şebekeden bağımsız olması sebebiyle işletmecilerin şebeke karışıklığı azaltacak. İşletmecilerin makro şebekelerindeki yoğunluğun bir bölümünün sabit şebekelere kaydırılması sureti ile kule ve konvansiyonel baz istasyonlarının üzerindeki yük de önemli bir ölçüde azalacak.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar