• 6 ay önce
  • 0 Yorum
  • 249 Görüntülenme

Her gün çay içmenin faydaları

Her gün çay içmenin faydaları

Her gün çay içmenin faydaları

Yeni bir araştırmaya göre her gün çay içerek beyninizi bilişsel zayıflamadan koruyabilirsiniz. National University of Singapore tarafından 55 yaş üstü yaklaşık 1000 Çinli insanla yapılan uzun süreli bir araştırmada, düzenli olarak yeşil, siyah veya kokulu çay içmenin kognitif yetersizliği yüzde 50 oranında azalttığı ortaya çıkarıldı. Hatta bu oran genetik olarak Alzheimer riski taşıyanlarda yüzde 86’ya kadar çıkıyor. Baş araştırma görevlisi Profesör Feng’e göre bunun sebebi çay yapraklarında bulunan biyoaktif bileşikler (kateşin, theaflavin, thearubing, L-theanine vb.) olabilir. “Bu bileşikler iltihap karşıtı ve antioksidan potansiyel sergileyebileceği gibi, beyni damarla ilgili hasardan ve nörodejenerasyon gibi etkilerden koruyucu biyoaktif maddeler üretebilir, diye ekliyor. Vakit kaybetmeden bir çay koysanız iyi olur.

Her gün çay içmenin faydalarıHer gün çay içmenin faydaları

Yemekten sonra ilk işimiz çay demlemek olur. Evimize geleni bir bardak çay ikram etmeden göndermeyiz. Hemen her gün çayiçmek bizim en güçlü alışkanlıklarımızdan biri; ihtiyacımız, keyimiz…
Lezzetli bir çay demlemek için elimizin altında her zaman bir semaver olmayabilir. Ancak mutlak lezzet için, semaverde demlenen çay da dahil olmak üzere bazı yöntemler var. Örneğin çayın taze yumuşak, kireçsiz ve soğuk su ile hazırlanması gerekir. Çay nem ve kokulardan etkilenmeyecek şekilde hava almaz bir kapta saklanmalıdır. Daha iyi bir demlenme için önce demlik ısıtılır. İdeal demlemede bir çay bardağı çay için ortalama bir çay kaşığı dolusu çay ölçüsü önerilir. Suyun demliğe ekleneceği an için doğru zaman, tam kaynama noktasında olduğu zamandır. Çayın bütün lezzetinin açığa çıkması için demleme süresinin 5-7 dakika arasında olması tavsiye edilir. Çayın çok kaynaması lezzetini bozar. Taze taze içilmelidir.

Her gün çay içmenin faydaları

Her gün çay içmenin faydaları

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar