• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1065 Görüntülenme

Hz. Peygamber çalışkan bir insandı

Hz. Peygamber hayatı boyunca çalışmış, insanların da çalışmalarını istemiştir. “İki günü birbirine eşit olan zarardadır” buyurarak, her gün bir önceki güne göre daha fazla çalışması gerektiğini belirtmiştir, helal kazanç için yapılan çalışmaların ibadet olduğunu vurgulamıştır.

Tembellik kişinin en büyük düşmanıdır. Önce çalışma isteğini öldürür, sonra da ümitsizliğe iter ve kişinin başarısızlığına sebep olur. Bu nedenle Peygamberimiz tembelliktem Allah’a sığınmıştır.

Peygamber Efendimiz (sav), Sahabilerle (Müslümanlarla) birlikte oturmuş sohbet ediyordu. Sohbet devam devam ederken bir genç oradan ayrıldı. Biraz ilerde kazma kürek ile çalışmaya başladı. Ashaptan bazıları, “Ey Allah’ın elçisi! Keşke bu delikanlı burada sizin sohbetinizde bulunsa da Allah yolunda olsa” dediler. Bunun üzerine Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmuşlardır: “Böyle söylemeyin. Eğer o genç, insanlara el açmamak, çocuklarının ekmek parasını kazanmak için çalışıyorsa Allah yolundadır. Yaşlı ve zayıf düşmüş olan annei babasına yardımcı olmak, onların ihtiyaçlarını gidermek için çalışıyorsa Allah yolundadır.” demiştir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar