• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 811 Görüntülenme

İbrahim Tenekeci’den Sürekli Kayıp Kitabı

İbrahim Tenekeci'den Sürekli Kayıp Kitabı

Zor Zamanların Kitabı İbrahim Tenekeci’den Sürekli Kayıp

İbrahim tenekeci’nin köşe yazılarını bir araya getirdiği, deneme türündeki son eseri ‘Sürekli Kayıp’ okurları ile buluştu.

İbrahim Tenekeci’nin Sürekli Kayıp isimli yeni kitabında bir araya gelen yazıları, Türkiye’yi ve Türkçe’yi istikametinden saptırmak isteyenlere karşı bir pusula görevi görüyor. Tarihin günümüzdeki yansımalarına değinen şair İbrahim Tenekeci, deneme yazıları ile düşünce ufkumuza yeni bakış açıları getiriyor. Tenekeci, ülke üzerinde gezinen bu konuda uzmanlaşmış kötüler karşısında “bin yıllık kader birliği” eden ve bizlerin milli bilincini geri getirmeyi hedefliyor. Hedefe yönelik bu bilinçli yürüyüş, çağdaş şair ve yazarlar arasında İbrahim Tenekeci’yi çoğu kişiden ayırıyor.

İbrahim Tenekeci'den Sürekli Kayıp Kitabı

İbrahim Tenekeci’den Sürekli Kayıp Kitabı

Öbür Divan’da gördüğümüz edebiyat, tabiat ve fikriyat olarak 3 başlığa ayrılan konular Sürekli Kayıp’ta da bu çizgide dağılım gösteriyor. Tenekeci, yorgun bir Türkiye serüvenini temize çekiyor adeta. Çağa tanıklık ederken, tarihi örnekler sayesinde “neydi, ne oluyor” sorusu, yazılar okundukça cevaba eriyor. On yıllardır derin bir kültür buhranı yaşayan Türkiye’nin devasının nerede olduğuna da işaret ediliyor Sürekli Kayıp’ta. Tarih ve medeniyet tecrübesinin perspektifinden bugüne bakan bu yazılar, düşünce ve edebiyat okumalarımıza da yön verecek türde.

Sürekli Kayıp’ı bir yazılar toplamının ötesinde deva arayan dertler toplamı olarak tanımlamak hiç de abartılı olmaz. Kitaba ismini veren Sürekli kayıp ise askeri bir terim. Sözü yormayan adam Tenekeci’nin daveti, devayı davamızda aramaya. Birliğinde olmayan ve durumu hakkında hiçbir bilgi olmayan, ulaşılamayan askerler için kullanılıyor. Bunu, kadim zinciri takip eden tarih şuuru ve analiz bilgisiyle okura sunuyor.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar