• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 908 Görüntülenme

idrar rengi ve anlamları nelerdir

idrar rengi ve anlamları

idrar Rengi ve Anlamları Nelerdir?

İdrar renkleri genel olarak vücutta bir sorunun göstergesidir. Renkler bir çok şeyin belirtisi olabilir. Tıpta, genelde normalden farklı herhangi bir renk değişiminde kliniğe yansır. Mesela sarılıkta deri, göz ve mukozalar sarı bir renk alır. Bu sebepten dolayı normal yapı ve salgılarda herhangi bir değişikliği saptamak için çok dikkat etmek gerekir. İdrarda renk değişimleri altta yatan hastalıkların önemli bir habercisi olabilir.

Böbreklerimiz idrar üretimi konusunda görevlidir. Böbrekler sürekli olarak kanın filtrelenmesini sağlarlar. Böbrekler kanı filtre ettiği sırada, su, şeker, vitaminler gibi önemli maddeleri tekrar kana karışmasını sağlarlar. Normal idrar rengi soluk sarı bir renktedir.

idrar rengi ve anlamları

Parlak Sarı Ya da Neon Sarı İdrar

Vitamin takviyesi tüketimi, özellikle suda çözülen riboflavin ya da B2 vitamini içerenler idrar rengini parlak sarı renge çevirebilir. Vitaminler her ne kadar iyi olsa da fazla tüketimi zararlı olabilir.

Koyu Sarı Ya da Altın Rengi İdrar

İdrarın çok koyu veya konsantre olması vücudun susuz kaldığının işaretidir. Ayrıca çok fazla laksatif alındığında B vitamini içeren gıda takviyeleri alındığını gösterir.

Pembe Veya Kırmızı İdrar

Pembe ya da kırmızı idrar korkunç gelebilir, fakat bazen korkutucu durumlarda değildirler. Pancar veya böğürtlen gibi besinleri çok fazla aldığınızda bu durum normaldir. Ayrıca antibiyotiklerde idrarda kırmızı renk yapabilir. Ancak çok önemli bir başka neden ise idrarda kan olabilir. Bu kan ise idrar yolu enfeksiyonları, prostat ya da iyi veya kötü huylu tümörlerin işareti olabilir. Kırmızı idrar böbreklerde taş olabileceğinin bir diğer göstergesi de olma ihtimali vardır.

Çok Açık Renkte İdrar 

Çok açık olan idrar rengi, aşırı sıvı tüketilmiş olmasına işarettir. Fakat hepatit ya da karaciğer sirozu gibi hastalık nedenlerinden dolayı da çok açık renk idrar görmek mümkündür. Bunların dışında hamilelikte de çok açık renk idrar görülebiliyor.

Turuncu İdrar

Birçok durumda susuz kalmak idrarın konsantre olup turuncu görünmesine neden olabilir. Bu durumun bir başka nedenlerden kaynaklanma sebebi ise rifampin, doksorubisin, veya kemoterapide kullanılan ilaçlarda neden olabilir. Ayrıca B vitaminleri ve fazla havuç suyu da turuncu renk idrarı çıkmasına neden olabilir.

Mavi Veya Yeşil Renk İdrar

Metilen mavisi bulunduran ilaçların haricinde boya içeren gıdalar ya da tıbbi testlerde kullanılan boyalar normal olarak idrarın mavi yada yeşil olmasına neden olabilir. Ayrıca pseudomanas bakterilerinin neden olduğu kişilerde yeşil renk idrar olabilir.

Koyu Mor İdrar

Sinir sistemi ya da cildi etkileyen normal bir durumdur. Porfirinler denilen vücut kimyasallarının salgılamış olduğu genetik bir hastalıktır. Bu hastalığın en belirgin özelliği ise koyu mor idrar çıkışıdır. İdrar renklerinin ne anlama geldiğini artık biliyor olsanız bile sadece renklere göre kendinize tanı koymayın deriz. En son tanı testlere bakılarak konması en doğrusu olacaktır.

 

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar