• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 844 Görüntülenme

İlişkilerde hisleri ifade etmek

Güçlü duyguları başka biriyle paylaşmanın en tuhaf aşaması başlangıçtır. Duygularınızı ifade etmek istediğinizde ilk olarak karşınızdaki kişinin dikkatini çekmeye çalışırsınız. Bir insanın hislerinizi gerçekten duymak isteyeceği bir yer ve zaman kollarsınız. Sonra mesajınızı iletmenin etkin bir yolunu ararsınız. Bu etmenler, karşınızdaki insan o anki hislerinizi yaratmaya katkıda bulunmuşsa özellikle önemlidir.

Hislerinizi paylaştığınız zaman birçok insanın sizin \’\’sizin daha iyi hissetmenizi\’\’ isteyeceğinin ya da size \’\’tavsiyelerde\’\’ bulunacağının farkında olun. Bu sizin için sorun değilse, iyi. Yoksa, yani sadece içinizi dökmek istiyorsanız, ne istediğinizi belirtin: \’\’Duygularımı dinlemeni gerçekten çok isterim. Tavsiye veya teselli aramıyorum, sadece içimi dökmek istiyorum, olur mu?\’ Karşınızdaki yine tavsiye vermeye ya da teselli etmeye çalışırsa hatırlatın: \’\’Sadece hissettiklerimi anlatmak istiyorum.\’\’
Diğer bir deyişle, muhtemelen insanları sizi dinlemeye alıştırmanız gerekecek. Çok azımız büyürken böyle bir eğitim alırız.

Tamam, şimdi karşınızdakinin dikkatini çektiniz, daha önemli adımlara hazırsınız. Önünüzdeki yol, etkin iletişiminizi engelleyecek \’\’hız tümsekleriyle\’\’ dolu! Varsayalım sıkıcı bulduğunuz bir tavırla ilgili hislerinizi paylaşmak istiyorsunuz; öncelikle ne yapmanız gerektiğini söyleyelim. Hislerinizi ifade etmenin bazı yolları size yardımcı olmaz; çünkü insanları tehdit ederler. Etki yaratmayan yaklaşımların en çok kullanılanlarından biri \’\’sen-mesajlarıdır.\’\’

Sen-mesajları karşınızdaki kişiyi hisleriniz yüzünden suçlar, ona saldırır. Böyle mesajlar karşı saldırı zeminin hazırlar. Sen-mesajının alıcı kanadındaki  kişi genelede gücenir, hislerinizi dinlemek istemez.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar