• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 482 Görüntülenme

İlk izlenim iletişim biçimini belirler

İlk izlenim iletişim biçimini belirler

İlk izlenim iletişim biçimini belirler..

Araştırmacılar, daha önce birbirleri ile hiç karşılaşmamış insanların ilk defa karşılaştıklarında kısa süre içinde birbirleri hakkında izlenim edindiklerini belirtmektedirler. İlk 30-35 saniyede oluşan bu izlenim karşımızdaki kişilerle olan iletişimimizi ve ilişkilerimizi de yönlendirir. İzlenimi ön yargıdan ayırmak gerekir. Ön yargı, kişilere bazı özelliklerden dolayı farklı davranmaktır. Ön yargılı davranmak olumlu iletişimi bozar. Olumlu iletişim için nasıl göründüğümüzden çok nasıl bir yüz ifadesine sahip olduğumuz ve nasıl konuştuğumuz daha önemlidir. Örneğin, bir çocuk henüz konuşmaya başlamadan karşıdaki insanların davranışlarından, yüz ifadelerinden ve ses tonundan sevilip sevilmediğini anlar… Çocuklar bu anlamda herkese karşı tarafsız ve ön yargısızdır.

“Bütün insanların farklı kişilikleri vardır, benden farklı değer yargıları ve inançları olabilir ve bütün insanlar değerlidir.” biçiminde yargılara yer vermek empatik yaklaşım geliştirmemizi kolaylaştıracaktır. Araştırma bulgularına göre küçük yaştaki çocuklar bile empati kurabilirler ve eğitimle, empatik yaklaşım geliştirebilirler.

İlk izlenim iletişim biçimini belirler

Araştırmalar dikkatle dinlemenin insanlar arasında olumlu ilişkiler kurmaya yardımcı en etkili iletişim ögesi olduğunu göstermektedir.

İyi bir dinleyicinin özellikleri şöyle sıralanmıştır:

– Dikkatini karşısındaki kişiye verir.
-Konuşmacıyı sözünü kesmeden dinler.
– Konuşmacıyla göz teması kurar.
– Son sözü söylemek için çabalamaz.
– Dinlerken vereceği cevabı düşünmez.
-Yargılamadan, suçlamadan dinler.
– Konuşmacının duygu ve düşüncelerini anlamaya çalışır.
– Dinlerken başka bir işle meşgul olmaz.

İlk izlenim iletişim biçimini belirler

İlk izlenim iletişim biçimini belirliyor

İyi bir dinleyici konuşmacının sözlerine olduğu kadar jest ve mimiklerine de dikkat eder. Konuşmacının duygu ve düşüncelerini anladığını gösteren sözlü ifadeler kullanır. İletişimin devamına katkıda bulunacak şekilde davranır. İletişimi olumlu olarak devam ettirebilmek için “Nasıl davranmalıyım?” sorusunu, sorar kendine. İstemediği bir şeyi yapmasını zorlayan birine kaba davranmak yerine nazikçe, “Hayır, sağ olun, teşekkürler, istemiyorum.” gibi olumsuz cevap ile onu reddededer. Bazen de görmezden gelme en etkili reddetme yoludur.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar