• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 603 Görüntülenme

İlk Sahura Ne Zaman Kalkacağız 2016

İlk Sahura Ne Zaman Kalkacağız 2016

İlk Sahura Ne Zaman Kalkacağız 2016

Ramazan ayı manevi hazzın doruk noktasına ulaştığı mevsimdir. Ramazan bütünüyle bir terbiye, vesveselerden, ihtiraslardan sabırla koruyan, bizleri kuşatan, dirilten, muhtaçlığımızı hissettiren bir terbiyedir. Allah’ın izniyle 5 Haziran’ı 6 Haziran‘a bağlayan gece Müslüman alemi ilk sahurunu yapmak için kalkacak inşallah 5 Haziran akşamı da ilk teravih namazı kılınacak.

Ramazan ibadeti oruç, bireysel bir perhiz değil toplumsal bir arınma, aydınlanmadır. Maddi ve manevi, bireysel ve toplumsal bünyenin yıllık bakım ve ayarıdır. “İhdinâ’s-sırâta’l-müstakîm” duasının kabul olunmuş halidir. İnsan bu; sıkıntılara katlanmakta zayıf, dünya lezzetlerine hevesli, hırslı, aceleci. Şükür ki acziyetinin farkında. Bu farkındalıkla insanlığını olgunlaştırmak için imsakla Allah’a bağlar kendini, oruç tutar.
Oruç da tutar insanı. İyi ki tutar. Ya tutmazsa? Ya orucun ruhuyla hakiki temas sağlanamazsa? Gönüller hizmetinde; çelme takıldığında akla, çelme takıldığında kalbe, taş değdiğinde ayağa ‘ben oruçluyum’ diyebilmek, boş ve lüzumsuz konuşmamak için Hz. Zekeriyya’yı, Hz. Meryem’i hatırlamak, susmak, Rabb’i zikretmek, O’na şükretmek ne kadar güzel.

İlk Sahura Ne Zaman Kalkacağız 2016

Sahurda yemeğimizi yeriz ve yedikten sonra da ağzımızı bir iki defa çalkalarız. Çünkü ağzımızda bir ekmek kırıntısı ya da yediğimiz yemek dişlerimizin arasında kalırsa, çalkalamadan yatarsak sabah ise orucumuzu tuttuğumuzdan ekmek kırıntılarından orucumuz kabul olmaz. 6 Haziran 2016 günü sağlığı yerinde olan her müslüman, oruçlu olarak iftar saatini bekleyip ve büyük bir heyecanla da ilk iftarını yapacak.

Ramazan güzellikleriyle gelir. Bu ayda Kur’an okunur, ibadet edilir. Bu ayda insanlar paylaşmayı öğrenir. Peygamberimizin bir sözü vardır: “Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir”. Biz de Peygamberimizi örnek almalıyız. Güzel davranışlar sergilemeliyiz.

İlk Sahura Ne Zaman Kalkacağız 2016İlk sahura 6 Haziran 2016 günü  kalkacağız. Nefsimizi terbiye etmek adına, açlığı ve açların hallerini anlamak, elimizdekilerin değerini bilmek ve en önemisi de şükretmek için bir ay boyunca tutacağımız oruçları, yapacağımız ibadetleri Rabbim kabul etsin. Mübarek Ramazan ayı 4 Temmuz Pazartesi günü son oruçla bitecek ve 5 Temmuz Salı günü de Ramazan Bayramı kutlanacak. Ramazan ayında küsenler barış zenginler fakirler sevinir, zenginler fakirlere verirlerse fakirler sevinir. Ramazan ayı mübarek bir aydır ve huzurla doludur. Bu ayda biz sabrı ve paylaşmayı öğreniriz. 6 Haziran 2016 gününde kalkacağımız ilk sahurda sıkı ve sağıklı kahvaltı yapmayı öneririz.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar