• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 804 Görüntülenme

İlkokul ve ortaokul kayıtları tamamlandı

2013-2014 eğitim-öğretim dönemine günler kala, bütün İlkokul ve ortaokul öğrenci kayıt işlemleri tamamlandı. Kayıtlar, MERNİS bilgilerine göre ikamet ettikleri bölgede en uygun okula, herhangi bir başvuru olmadan, e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden yapıldı.Böylece mecburi ilköğretim çağına giren 1 milyon 863 bin 230 çocuk 1.sınıfa, bir milyon 237 bin 986 öğrenci de 5. sınıflara yerleştirildi.

Bakanlığın http://www.meb.gov.tr internet adresinde Veli Bilgilendirme Sisteminden veliler, çocuklarının TC kimlik numaralarını girerek, yerleştirildiği okul ile okulun iletişim bilgilerini öğrenebilecek. Bu uygulamayla veliler, herhangi bir kırtasiyecilikle uğraşmadan,vakit kaybetmeden, belge temin etmeden ayrıca başvuru ücreti, kayıt parası, zorunlu bağış gibi münakaşalara girmeden çocuklarının kayıtlarını gerçekleştirecek.

Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra görev yeri değişen  görevlilerle ikamet adresi değişen veli çocuklarının kayıtları, müracaatları dahilinde, yeni adreslerine en uyumlu okullara otomatik olarak sistem tarafından yapılacak.Herhangi bir nedenden dolayı hiçbir okula kaydı yapılamamış çocukların velileri, öncelikle ilçe nüfus müdürlüğüne giderek adres kontrolü yaptırmaları gerekiyor, ardından ilçe milli eğitim müdürlüğü yetkililerini bilgilendirecek.

Özel okullara, konservatuvarlara ve imam hatip ortaokullarına adrese dayalı kayıt işlemi yapılamadığından, bu okullara kaydettirmek isteyen velilerin doğrudan başvurmaları yeterlidir.. Bu okulların yöneticileri, başvuran velilere gerekli kolaylıkları sağlayarak kayıt ve nakil işlemlerini gerçekleştirecekler.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar