• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 884 Görüntülenme

İnek Sütüne Alternatif Süt Çeşitleri

Doğduğumuz andan itibaren tüketmeye başladığımız en önemli besin hiç kuşkusuz süttür. Sütü içiyoruz, tatlılarımıza ekliyoruz, kahvemize katıyoruz ve daha birçok şekilde sütü tüketiyoruz.

Son yıllarda hayvanlara verilen hormon ve antibiyotikler ile çiftlik şartlarının kötü olması inek sütüne alternatif sütlerin aranmasına sebep oldu. İşte inek sütüne alternatif olan süt çeşitleri:

Badem sütü

Laktoz ve kolesterol içermeyen badem sütü laktoz intoleransı olan kişilerin rahatlıkla tercih edebileceği bir süt çeşididir. İçeriğinde başta E vitamini olmak üzere birçok vitamin bulunmaktadır. Badem sütü sıcak içeceklere, kahvelere ve smoothie tariflerine çok yakışıyor. Badem sütünü marketlerde bulabilirsiniz. Bu sütü alırken mümkün olduğunda tuz ve şeker katkısı olmayanları tercih etmeye dikkat edin.

Soya sütü

Soya sütü soya fasulyesinden elde edilmektedir. En önemli özelliği diğer sütlere göre daha ucuz olması ve inek sütüne göre daha fazla lif içeriyor olmasıdır. Fakat soya sütünün sağlığa zararlı olduğunu ve tüketilmemesi gerektiğini düşünen uzmanlar da bulunuyor. Özellikle fermente edilmemeiş soya vücuttaki hormon dengesini bozuyor. Ayrıca düzenli soya sütü tüketmenin kadınlarda adet döngüsünü bozabileceği söyleniyor. Soya sütü birçok insanda alerjiye de sebep oluyor.

Keçi sütü

Keçi sütü anne sütüne en yakın olan süt çeşididir. Kolay sindirilebilen keçi sütü laktoz alerjisi de yapmıyor. Bu nedenle doktorlar tarafından tavsiye ediliyor. İnek sütüne göre daha fazla kalsiyum içeren keçi sütünde B6, B3 ve A vitamini, magnezyum ve selenyum bulunuyor.

Hindistan cevizi sütü

Hindistan cevizi sütü vitamin, demir ve lif bakımından oldukça zengindir. AYnı zamanda zengin bir besin kaynağıdır.  Her ne kadar marketlerde satılıyor olsa da ev yapımı olanlar daha sağlıklı.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar