• 3 sene önce
  • 2 Yorum
  • 33605 Görüntülenme

İnsan embriyosunun gelişimi

İnsanların anne karnındaki gelişimi 266 günlük dönemi kapsar. Eğer uygun şartlar sağlanmış ve döllenme gerçekleşmişse diploid kromozomlu zigot, çok hızlı bir bölünme evresine girer. İlk altı hafta büyüme ve gelişme çok hızlı olmaktadır. Gelişmenin ilk sekiz haftasında embriyo olarak adlandırılan birey, buradan doğuma kadar fetüs olarak adlandırılır. Doğumdan ikinci yılına kadar bebek, iki yaşından ergenliğe kadar da çocuk olarak adlandırılır.

Doğuma kadar bebekteki aylık gelişmeler aşağıdaki şekilde özetlenebilir:

1. ay  : Embriyo boyu 1 cm\’yi bulmuştur. Tomurcuk haldedir.

2. ay  : Fetüs bu safhada 4 cm\’ye erişir. Fetüs etrafında plasenta iyice gelişir ve yavrunun göbek kordonu buraya bağlanır. Embriyo insana benzer bir şekil almaya başlar. 2. ayın sonunda cinsiyeti belirgin bir hal alır.

3. ay  : 8-9 cm dir. Bütün insan özelliklerini kazanır. İlk üç ay, anne tarafından alınan herhangi bir zararlı madde (nikotin, alkol, uyuşturucu maddeler) fetüsün organ gelişimine doğrudan zarar verir.

4. ay  : 20 cm boyundadır. Karaciğer kan üretimine başlar.

5-6. aylar : En tipik gelişme, burun göz çukuru ve kemik yapısında görülür. Boyu 32 cm\’ye ulaşır. Burun deliği açılır. Akciğerde küçük petekler belirir. Fakat akciğer doğumdan sonra faaliyete geçer.

7. ay  : Fetüs 40 cm boyunda ve 1 kg ağırlığa erişir. Fetüsü gözbebeği tamamen açıldığından , ışığı algılayabilir.

8. ay  : Yaklaşık 45 cm, 1600 gramdır. Fetüsün vücudu yağlanmaya başlar. Tat alma duygusu, kulakların kıkırdak yapısı gelişir.

9. ay  : Doğumu yaklaşan fetüsün başı eğik,kol ve bacakları kıvrılmış durumdadır.

Doğum bebeğin uterustan  anne vücudunun dışına çıkması sırasında meydana gelen olayların hepsidir.Oluşan kısımlarla (sancılar) , fetüs (yavru) uterustan vajinaya,vajinadan da dışarı çıkar.Ve doğum tamamlanmış olur.Doğumdan sonra göbek bağı bağlanır kesilir.
Artık bebek anneden bağımsızdır. Annenin salgıladığı sütle beslenecektir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce 2 yorum gönderilmiş. Siz de yorumunuzu gönderin!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar