• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 896 Görüntülenme

İnsan vücudunda yüzen organizma

Bilim adamları, kalp hastalıklarından kansere kadar insan vücudunda pek çok rahatsızlığın tespit edilmesi ve önlenmesi amacıyla kullanılacak bir mikroskobik organizma geliştirdi.
Bu organizma, insan vücudunda yüzerek hücreleri denetleyecek ve bilindik cerrahi operasyonları da gereksiz kılabilir.

Illinois Üniversitesinden bir grup araştırmacı, esnek polimer kullanarak kuyruğu sayesinde sperm biçiminde hareket edebilen mikroskobik bir organizma üretti. Bio-bot ismi verilen bu organizma, vücut içinde hareket ederek zararlı madde ve hastalıklı hücreleri tespit edebilecek.
Bilim iadamları, büyüttükleri kalp hücrelerini polimer bir örtü içerisinde bir araya getirdi. Belli bir zaman sonra atışları senkronize hale gelen kalp hücreleri, kuyruk sayesinde hareket edebildi.Araştırma ekibinin başındaki Profesör Taher Saif, ileride tıp alanında büyük yararlar getirmesini umduğu bio-bot’un, insan vücudunda incelenmesi çok zor bölgelere girebileceğini belirtti.
Phys.org internet sitesinin haberine göre, daha hızlı yüzen çift kuyruklu bir bio-bot üzerinde de çalışmalar yapan Saif,  mikroskobik organizma sayesinde hastalıkların daha fazla kesin tanı ve erkenden teşhis edilebileceğini umut ediyor. Böylelikle, bilindik cerrahi müdahalelere gerek kalmadan tedavi imkanı doğabilir. Bilim adamları  bio-bot sayesinde sentetik ve organik materyallerin bir araya gelmesi ile oluşturulan teknolojilerin de geliştirilmesi için önemli bir adım atmak istiyor. Kalp hücrelerinin etkileşime girmesiyle kuyruğu gerilen bio bot, hücrelerin serbest kalmasıyla tekyönde hareket edebiliyor.

Nature Communications dergisinde yayınlanan bu araştırmada bir sonraki hedef, bio bot’un istenilen hedefe yönlenmesi ve bilgi toplamasını sağlayacak.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar